in

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurutulur ?

Birçoğumuzun başına gelen sıkıntılardan bir tanesi de telefonumuzu suya düşürmek olsa gerek. Bazen kaza ara bazen unutarak telefonumuzun ıslanmasına neden olabiliyoruz. Buradan bahsettiğimiz akıllı telefonda olabilir yada eski model bir telefonda. Veya suya düşen android bir cihazda olabilir iphone’da kesinlikle fark etmez. Peki bu tür durumlarda suya telefon kurtarılabilir mi? Tamir edilebilir mi? Suya düşen telefonu kurtarmak için neler yapmalıyız?

Suya Düşen Telefon Kurtarılabilir mi?

Eğer kısa bir süre içerisinde suya düşürdüğünüzü veya telefonun su içerisinde oluğunu fark ederseniz bu mümkün. Ancak bu daha çok saf suya düşen telefonlar için geçerli. Eğer şekerli yada tuzlu suya düşürmüşseniz yada şekerli kola, içeceklere düşürdüyseniz telefonunuz yüksek ihtimal hasar alacaktır. Siz bu tür durumlarda yine aşağıdaki yöntemi uygulayarak telefonunuzu kurtarmayı deneyebilir veya gelecek olan hasarı minimuma indirebilirsiniz.

Telefonunuzu Hemen Kapatın!
Telefonunuzu sudan çıkardıktan sonra ilk yapmanız gereken şey telefonu kapatarak pilini çıkartmak. Telefonun çalışıyor olması ve ya içinde halen yük birikimi olması ıslanma halinde telefonunuzun donanımlarına ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle ıslandığını fark ettiğiniz anda ilk yapmanız gereken şey telefonuzu sudan çıkartarak kapatmak ve bataryasını çıkartmak olmalıdır.

Telefonunuzu Dikkatli Bir Şekilde Kurutun!
Telefonunuzu kapattıktan ve pilini çıkarttıktan sonra yapmanız gereken şey telefonunuzu güvenli bir şekilde kurutmak. Güvenli bir şekilde kurutmaktan bahsediyoruz çünkü hızlı kurusun diye gidip telefonu fön makinasıyla kurutmayın veya düşük derecedeki fırının içine atmayınız, ocağı açıp üstünde gezdirmeyiniz, sıcak nefes üflemeyiniz, katiyyen daha hızlı kurusun diye güneşin altında bırakmayınız.

Peki onu yapma bunu yapma bu telefon nasıl kuruyacak diyebilirsiniz. İşte şimdi bu güvenli kurutma yöntemlerini tek tek açıklayacağız.

Öncelikle telefonu kurutmaya başlamadan önce telefonu sökebildiğiniz kadar sökün. Daha sonra göz ile görülen ıslaklıkları bir peçete yardımı ile silin. Ancak iç kesimlere göremediğiniz ıslaklıkları almak için zorlamayın. Ardından aşağıdaki adımları uygulayın.

Telefonunuz kesinlikle serin bir ortamda, gölgede olmalı. Asla kıyafet veya benzeri şeyler ile kapatılmamalıdır.
Telefonunuzun kuruması sırasında oluşan nemin telefona zarar vermesini önlemek amacıyla pirinç, bulgur mercimek gibi nemi çabuk emen kuru gıdaların arasına telefonunuzu yerleştirin.
Telefonunuzu 2 3 gün boyunca bu şekilde bırakın. Yakın çevresindeki pirinç, mercimek şişmeye başladıysa bunları kuru olanlar ile yenileyin.
Telefonunuzu Kontrol Edin!
Daha sonra telefonunuzu tekrar birleştirin, pilini takın ve telefonunuzu açın. Tek tek aşağıdaki özellikleri kontrol edin.

Arama yapabiliyor mu ?
Mesaj Gönderebiliyor mu ?
Mobil internet ile internete bağlanabiliyor mu ?
Wifi’ye bağlanabiliyor mu ?
Wifi ile internete bağlanabiliyor mu ?
Bluetooth ve diğer servisleri çalışıyor mu ?
Kamerası çalışıyor mu ?
Fotoğraf ve ya video çekebiliyor mu ?
Hotspot, kişisel erişim noktası açılabiliyor mu ?
Telefonunuzun diğer özelliklerinde veya sensörlerinde arıza var mı ?
Eğer yoksa geçmiş olsun ucuz atlattınız. Ancak varsa hemen telefonunuzu teknik servise götürerek durumunuzu ve aldığınız önemleri anlatın ve telefonunuzu incelettirin. Hele ki şekerli yada tuzlu içeceğe düşürdüyseniz bu tür arızalar ile karşılaşmanız yüksek bir ihtimaldir. O yüzden bu arızaların var olup olmadığını tek tek kontrol edin.

Telefonunuzu suya düşürdüğünüzde veya ıslanmasına sebep olduğunuzda yapabileceğiniz en etkili ve güvenli yöntemler bu şekilde. Umarız sizler için faydası olmuştur. Hadi tekrardan geçmiş olsun.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya Üzerinde En Yaygın Ölüm Nedenlerinden kaçınma amacıyla düşünülmesi gereken şeyler

Bunlar da sevgilisinden ayrılan kadınları kapmaya çalışan akbabalar