in

Mucitlik gerektiren doğal ahşap cilası nasıl yapılır?

İlk önce ahşabı güzelce bir temizleyin. Kir, reçine ve tutkal lekelerini sabun ve ılık su ile çıkarın. Terebentin tuzunuda zor çıkan lekeler için kullanabilirsiniz. Ahşabı fırçalarken daima çizgilerin yönüne doğru fırçalayın. Sabun ahşabı ıslatacaktır ve lifler şişecektir. Bu sayede ahşap şişerek ufak tefek hasarlar dengeler. Ahşabın her tarafı eşit miktarda nemli olması gerekmektedir. Islak yer kalmasın iyi bir şekilde kurusun.

Kuruduktan sonra ahşabı artık zımparalama işlemi yapabilirsiniz. Zımpara ilk önce kaba, sonra orta ve en son ince zımpara yapılır. Zımpara işlemini elle ve zımpara takozu kullanabilirsiniz. Ahşabın çizgileri yönünde ve hafif şekilde olsun. Zımpara tozunu kuru fırça ile alın. Pürüzsüz yerlere cila için ahşabın yüzeyini cilalarken herhangi bir leke oluşmaması için temas ettirmeyin.

Cila yapmaya başlarken cila tozu ile sıvısı metal içermeyen fırça yardımı ve sünger, plastik kova ve kauçuk eldivenlerden yardım olacaksınız. Cila akmamasına dikkat edin ve bunun için gazete veya bez serin çalışma yerine. Cila yapacağınız yerde pencereleri açın hava alsın. Cilayı mutlaka hızlı şekilde yapın. Sıvıyı hemen yayın. Lekeleri rastlarsanız cila kurumadan temizleyin. Cilayı ahşabın gözeneklerine doğru şekilde sürün. Saydım bir görüntüğü olduğunda ahşabın hakiki hali ortaya çıkacaktır.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 Bahtsız insan

Oto koltuğu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?