in

Boğaz şişliğinin belirtileri nelerdir?

Boğaz şişmesi genellikle mevsimlerin değişiminde rastlanan hastalık çeşididir. Boğaz şişmesine hızla çoğalan bakteriler ile mikroplar sebep olmaktadır. Hastalık kendini bazen bademciklerde kızarıklık olarak bilinmektedir.

Boğaz şişmesi yutkunmayı zorlaştırmaktadır. mide bulantısı, iltihaplı ateşlenme gibi nedenleri vardır. Bu durumlar enfeksiyon sebeplerinin hızlı bir şekilde ilerleme göstermesi ve hızlı şekilde iyileşmesinin tek çözümü penisilin iğnesi hastalığa iyi gelmektedir.

Boğaz şişmesi tonsilit isminde mikrobun bademciklere yapışması sonucu hastalık belirtisi olmaktadır. Bademcikler boğaz kısmının her iki tarafında ve boğazın üst kısmında bulunmalarından dolayı kolay bir şekilde muayeneleri yapılmaktadır. Bademcik bölgelerinde kızarıklık oluşması ile kendini belli etmektedir.

Boğaz şişmesinin nedenleri

Boğaz kesintili şekilde ağrı oluşması
Yutkunmada zorluk çekmesi ve yutulan şeyin boğaza takılması belirtilerinin olması
Yüksek ateş olması
Ağız içeresinde kötü koku oluşması
Boyun bölgesinde bezlerde şişlik oluşması gibi belirtiler boğaz şişmesi nedenleri görülmektedir.

Boğaz şişliği nasıl tedavi edilir

Boğaz şişliğine iyi gelen bitkisel kür

Malzemeleri

6 çorba kaşığı süzme bal
1 tane orta boy siyah turp
Yapılışı ve uygulanışı bir gün önceden hazırlayın. Boğaz şişmesi için yapılacak bitkisel kür yapmak için 1 tane orta boy siyah trup üst yerini kesin ve içerisini oyun. Turpun oyulan kısmını turpun içeresinde bırakır üzerine bal aktarın. Su bardağını üstüne oturtarak bir gece bekletin. Diğer gün turptan bardağın içeresine akan balı için ve boğaz şişmesine iyi gelmektedir.

Boğaz ağrısına şişliğine bitkisel ilaç yapımı

Pelit, mersin yaprağı, meşe kabuğu ve ayva yaprağı yarım saat boyunca kaynatın ve posasını tülbent süzün. Sonra bu tülbenti boğazınıza sarın. Süzülen suyu yatmadan önce bir fincan için ve bu şekilde yatın.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gaz sıkışması neden olur?

Bu yemek fotoğrafları çok ilginizi çekecek