in

Youtube’dan video indirmek mümkün mü?

Youtube videoları nasıl indirilir sorusuna cevap vermeden önce Youtube videoları neden indirilir sorusuna açıklık getirmek gerekmekte. Bilindiği üzere Youtube’da yayınlanan videolar çeşitli telif hakları ile korunmaktalar. Videonun asıl sahibi bu videoyu yüklerken telif haklarının kendisine ait olduğuna dair bir seçenek işaretliyor.

Youtube videolarını indirmek şu aralar en çok Youtube üzerinden kısa yoldan para kazanmaya çalışan insanların yaptıkları bir davranış. Bu insanlar genellikle kendi çektikleri videoları kullanmak yerine kendi kanallarının izleyici ve abone sayılarını arttırmak için başkalarının videolarını kullanmaktalar. Örneğin, Youtube üzerinde en çok izlenen videolar maç özetleri olmakta. Karşılaşma bittikten hemen sonra maçı yayınlayan televizyon kanalı tarafından maçı izleyemeyenlerin izlemesi için karşılaşmanın özeti Youtube’a yükleniyor. Bu video yüklenir yüklenmez ise bazı kişiler bu videoyu indirip anında kendi kanallarına yüklüyorlar. Bu sayede popüler olan bir maç özetini kullanarak kendi ekledikleri ancak başkasına ait olan bir video üzerinden gelir elde ediliyor. Bu şu aralar en çok kullanılan yöntem.

Youtube videoları nasıl indirilir sorusunun cevabına gelince önümüzde iki seçenek çıkıyor. İlk seçenek bu imkânı sağlamak için açılan web sayfaları. Ancak bu sayfaların çoğu, HD kalitesinde olarak indirilmesine müsaade etmiyor. HD kalitesinden indirilmesi için ise ücret talep ediliyor. Yapılması gereken tek şey indirilmek istenen Youtube videosunun linkini bu sitedeki ilgili yere yapıştırmak. Sonrasında ise bu videoyu bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

İndirmek İçin Uygulamalar da Mevcut
Bir diğer seçenek ise bu videoları indirmek için hazırlanmış olan uygulamalar. Bu uygulamaları çalıştırdığınızda çalışma mantığının web sayfalarındaki mantıkla aynı olduğunu görebilirsiniz. Videonun Youtube linki programda bulunan ilgili alana yapıştırdığınızda video bilgisayarınıza inecektir. Bu konuda yazılmış bazı programlar oldukça ayrıntılıdır. Sizden indireceğiniz video için bir üst sınır istenir ve indirme tuşuna bastığınızda program videonun belirttiğiniz boyutları geçmemesi için videoyu optimize eder ve ondan sonra indirme işlemini yapar. Youtube videoları nasıl indirilir sorusuna verilecek bu iki cevabın dışında önemli bir noktada. İndirilen dosyaların kullanımları ile alakalıdır.

Youtube telif hakları algoritması yüklenen her video için çalışmakta ve bu videonun daha önce yüklenip yüklemediğini, eğer yüklediyse telif hakkının kimde olduğunu bulur. Bu süre bazen bir günü de bulabilir. Bu süre zarfında videonuz yayında kalabilir. Ancak sonuca ulaşıldığı anda eğer telif haklarına uymayan bir nokta varsa bu video kaldırılır. Eğer sadece bir ses dosyası yüklediyseniz bu ses dosyası ise başka bir stok şarkı ile değiştirilir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayarla müzik yapmak mümkün mü?

Diş macunu üstündeki küçük renkli karaler neyi ifade ediyor