in

Yoga İle Beyin Nasıl Değiştirilir

Yoga gibi doğal terapilerin farmasötik ve biyoteknoloji endüstrileriyle karşılaştırıldığında büyük çaplı bir yatırıma sahip olmamasına rağmen, bazı bilimlerin ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Yoga’nın beyninizi nasıl değiştirdiğini gösteren bugüne kadarki en iyi bilimden bazıları, yoganın anksiyete, depresyon ve ağrı toleransı üzerindeki etkisini içeriyor.

Yoga, beyinde daha sağlıklı gri madde oluşturur
Yoga aslında beyindeki kronik ağrının etkilerini önleyebilir veya tedavi edebilir. Depresif bireyler kronik ağrı sonucu beyindeki gri maddeleri azaltabilir. Gri madde beynin serebral korteks ve subkortikal bölgelerinde bulunur. Düşük miktarda gri madde olması, hafıza bozukluğuna, duygusal sorunlara, düşük ağrı toleransına ve bilişsel işlevselliğin azalmasına yol açabilir. Düzenli olarak yoga uygulayan insanların beyinlerindeki ağrı modülasyonu ile ilgili alanlarda daha güçlü gri madde seviyelerine sahiptir. Bu, yoga’nın belirli depresyon türleri için etkili bir tedavi olabilir ve güvenebileceğiniz en büyük doğal ağrı kesicilerden biridir anlamına gelir. Yoga, depresyona müsait olan hamile kadınlarda doğal bir antidepresan gibi davranır. Meditatif yoga, risk altındaki kadınlarda depresyon semptomlarını önemli ölçüde azaltır.

Yoga GABA’yı (C4H9NO2) canlandırıyor
Gamma-aminobütirik asit (GABA), beyindeki en önemli nörotransmitterdir, sinir sisteminde rol oynayan kimyasal bir maddedir. GABA sinirsel aktivitenin bastırılması için çok önemlidir. GABA nörotransmitterleri, alkole benzer şekilde zararlı yan etkiler olmadan sakinleştirici bir etki üretir. Tabii ki, alkolün sakinleştirici etkileri sadece geçicidir, tükendiğinde endişe sıklıkla artıyor. Yoga’nın endişe için doğal bir tedavidir çünkü yoga beynimizin GABA düzeylerini etkiler. Yoga, vücudunuzun GABA’yı serbest bırakmasına yardımcı olmak için tasarlanmış geleneksel anti-anksiyete ilaçları olmadan beyninizin doğal GABA üretimini dengeler. Benzodiazepin ilaçlarından uzaklaşmak ciddi çekilme belirtilerine neden olabilir. Kilo vermek için yürümek işe yarar ancak endişeye karşı en iyi savunma olmayabilir. Yoga uygulamak, yürümeden daha fazla beynin talamusunda endişe yatıştırıcı GABA salınmasını sağlar. 60 dakikalık bir yoga seansı, GABA düzeylerini yüzde 27 artırıyor. Nefes alma, meditasyon ve hareket kombinasyonuyla yoga endişe ile mücadele için en iyi uygulamalardan biri olabilir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rafting Nedir? Rafting Nasıl Yapılır?

Panik Atak Nedir?