in

Yetişkin bir birey olmadan önce bu kitapları okumalısınız

A. Hayvan Çiftliği – George Orwell (1945)

Hayvan Çiftliği - George Orwell (1945)
Hayvan Çiftliği isimli kitaptaki başkililer hayvanlardır. Bir çiftlik içerisinde yaşamını sürdüren hayvanlar, kendilerini sömürmekte olan insanlara başkaldırarak çiftliğin yönetimini ele geçirmiş olur. Asıl maksatları ise daha eşitlikçi bir topluluk oluşturabilmektir. Arasında en akıllı konumda bulunan domuzlar, kısa zaman içerisinde önder bir takım oluşturmuş olur; ancak devrimi de tekrar onlar yolundan saptırmış olur.

B. Çavdar Tarlasında Çocuklar – Jerome David Salinger (1951)

Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger (1951)
Söz konusu bu roman üzerinde, Holden’in okuldan atılmış olmasıya beraber başlayan hikaye onun evden uzaklaşmasından dolayı başına gelmiş olanlarla sürüyor. Daha önceki dönemde de iki tane okuldan kovulmuş olan kahramanımız bu söz konusu olaydan sonra ailesiyle yüzleşmemek amacıyla evden kaçmış oluyor.

C. Uğultulu Tepeler – Emily Bronte (1847)

Uğultulu Tepeler - Emily Bronte (1847)
İngiltere içerisinde XIX. yüzyılın ikinci yarılık döneminde (Victoria Dönemi) orta sınıfın yükselmesini, gösterişli bir durumdaki hayatların moda olmasını simgelemektedir. Brontë kardeşler, kadınların edebiyat ile uğraş göstermesinin hoş görülmemekte olduğu bu senelerde, ilk olarak erkek kimliğini kullanarak şiirler yazmış daha sonrasında ise kendi isimleriyle, klasikler arasında yer alabilecek üç tane önemli romana imzasını atmışlardır. Emily Brontë 1848 senesi içerisinde öldüğü zaman dünya edebiyatındaki en güzel yapıtlarından bir tanesini, ilk ve de tek romanı olarak öne çıkan Uğultulu Tepeler’i bırakmıştır arkasında.

D. 1984 – George Orwell (1949)

1984 - George Orwell (1949)
Distopya şeklinde nitelendirilmekte olan George Orwell’ın bu söz konusu mükemmel eseri, geçmiş dönemlerin aslına bakılırsa ne denli de gelecek dönemden izler taşımakta olduğunu ortaya koymakta. 1948 senesi içerisinde kaleme almış olduğu bu söz konusu eserle Orwell, şu zamanlardaki modern dünyaya bir protesto bırakmakta. Aslında kitabı üzerinde 1984 senesini tasvir etmiş olsa da kitabın derinlikleri üzerinde bugünden izler de bulmanız olanaklı. Bu vaziyette tabii ki de George Orwell’ın ileri görüşlülüğü çok daha etkili bir durumda. 

E. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee (1960)

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee (1960)
Bütün zamanların en fazla sevilen hikayelerinden bir tanesi olarak öne çıkan, kırk taneden çok dile çevrilmiş bulunan, Oscar ödülü almayı başaran bir sinema filmine temel oluşturmuş bulunan ve yirminci yüzyıl dönemlerinin en iyi romanlardan bir tanesi seçilmiş olan Pulitzer ödülünü alan Bülbülü Öldürmek, Amerika Birleşik Devletleri’nin acıması olmayan bir ön yargıyla zehirlenmiş güney bölgesinde geçen, tamamen sürükleyici olmasının yanı sıra yürekleri burkan ve de dikkat çekici bir büyüme hikayesidir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nişan elbiseleri

Bir dönemler çok popülerdi ancak şimdi utanç veriyor