in

Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği kapsamında, Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerine katılmak ve sertifika almakla yükümlüdür. Bu eğitimlere katıldıktan ve sertifikalarını aldıktan sonra, işe başlayan girişimcilere toplam 150 bin TL, 50 bin TL ve 100 bin TL geri ödemeli destek veriliyor. Sertifika tarihinden önce işini resmi olarak kuran ve ardından sertifikayı alan bir girişimci, bu sertifika ile kurduğu işletmeye destek başvurusunda bulunamaz.

Operasyon sırasına göre bu desteklerden nasıl yararlanabilirsiniz;

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından yararlanmak isteyen girişimci adayı, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak Katılım Sertifikası almaktadır. Girişimcilik eğitimleri www.kosgeb.gov.tr ​​web sitesinde yayınlanmaktadır. Duyurular> Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Duyuruları ve bu eğitimler ülke genelinde ücretsiz olarak verilmektedir. Kosgeb tarafından yapılan en son değişiklikle mevzuata eklenen yeni çalışmaya göre girişimci, işini kurmadan internet üzerinden KOSGEB’e başvuruyor. Ancak, girişimci olarak başvurmak için elektronik altyapı çalışmaları henüz tamamlanmamıştır. Girişimciler, işleri tamamladıktan sonra resmi olarak işlerini kurmadan KOSGEB’e başvurabileceklerdir. Şimdi başvurmak için işletmenizi hazırlamanız gerekir. 31 Aralık 2017 tarihine kadar işini kuran girişimciler başvurabilecektir. Bu tarihten sonra başvuru, kuruluştan önce yapılacaktır. Bu yazıda, işimizi kurmuş gibi diğer tüm süreçlere devam ediyoruz.

Kuruluş prosedürleri (Noterlik işlemleri, Vergi Dairesine kayıt, Tüccarlar / Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt ve ticaret sicil gazetesinin kaydı) tamamlanır. Ltd ve Aş. Girişimcilik eğitimi ve girişimciliğe katılım sertifikası en az % 30 olmalıdır.
Ortaklık oranı, taahhüdün kaydedildiği tarihten itibaren % 30’un altına düşemez. Bu bağlamda dikkate alınması gereken önemli bir husus, KOSGEB’in asla sıradan ortaklıklarla desteklenmemesidir.
KOSGEB Müdürlüğü, Teşebbüs Kuruluşu desteği kapsamında Şirket’e herhangi bir belge talep etmeden 2.000 TL ödemektedir.
İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan / satın alınacak makine, ekipman, yazılım ve ofis ekipmanları için 1. ve 2. Bölgeler için % 60 (kadınlar, gaziler, şehit yakınları ve engelli girişimciler % 80), 3., 4., 5. 6. Bölge için % 70 ve 18.000 TL’ye kadar (kadınlar, gaziler, şehitler ve engelli girişimciler için % 90) İşletme giderlerine (personel ve kira) 30.000 TL destek verilmektedir, üst limiti kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde, ayda 5.000 TL ile gerçekleşmektedir.

Ayrıca fatura ve ödeme makbuzlarında girişimcinin adı ve tedarikçinin adı yer almalıdır. Ödeme girişimcinin hesabından yapılmalıdır. Destek ödemesi yapılmadan önce, operasyondan sorumlu KOSGEB personeli tesisi ziyaret eder ve girişimcinin ödeme yapmak ve ödeme işlemleri yapmak istediği makine, ekipman, ofis ekipmanı ve yazılım için bir Tespit Kaydı düzenler.

Girişimcinin Vergi Dairesine ve / veya SGK’ya borçlu olması durumunda, KOSGEB desteği ilgili borçtan düşülür. Tedarikçiden ödeme yapması istenirse; girişimcinin SGK ve Vergi borcu olmamalıdır. Bu destek unsurları için belirlenen toplam limitleri aşmamak isteniyorsa, kuruluş dönemi makine, teçhizat, yazılım ve ofis teçhizatı desteği ile işletme giderleri desteği üst limitleri yönetim kurulu kararı ile% 50’ye kadar artırılabilir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bileşik Faiz tam olarak nedir?

İnternetten İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?