in

Web Site Nasıl Tasarlanır ?

Web site nasıl tasarlanır ve tasarımını yaparken nelere dikkat edilmeli bu yazımda WordPress Bilgi Rehberi takipçilerine anlatmaya çalışacağım. Bu yazımı 3 ana başlık olmak üzere ayıracağım ve ilerleyen günlerde bu başlıkları tek tek daha detaylı olarak anlatacağım. Ama web site nasıl tasarlanır hakkında genel olarak bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazım sizin isteklerinize yanıt verecektir.

Üniversiteye başladığımdan beri harçlığımı internet sitesi yapıp satarak çıkarmaya çalışıyorum. Bazen kendim ilgi gören bir sektöre yönelik yapıp satarken bazen ise sipariş üzerine web sitesi tasarımı yaparak satıyordum. Bu yazım içerisinde de sizlere elimden geldiğince internet sitesi yapımının ilk aşaması olan web site tasarlama işini anlatacağım. Ama dediğim gibi bu konum pek detaylı olarak anlatılmamıştır. Tam olarak bilgi sahibi olmak için linki eklenen yazıları da tamamen okumanız gerekiyor.

Web site tasarlamayı sizlere 3 ana adım altında anlatacağım. Bu adımların ilk sırasında Taslak Çizme, ikinci sırasında Taslağı Bilgisayara Dökme, son sırasında ise kodlama yer alıyor. Bu üç adımda sağlıklı bir web sitesi tasarımı yapmak adına gereken ve birbirlerine zincirlerle bağlı adımlardır.

1-Taslak Çizme
Güzel bir web sitesi tasarlamak için ilk yapmanız gereken elinize kağıt kalemi alıp hayal gücünüzü konuşturmak olacaktır. Bildiğiniz kağıt kalemi elinize alın ve hayalini kurduğunuz siteyi kağıda hiç bir ayrıntısını atlamadan çizin. Üst kısmından başlayarak yavaş yavaş aklınızda olan hayalini kurduğunuz web sitenin tasarımını kağıda dökün. Kağıda dökme işini bitirdiğinizde bir iki defa hiç bir şeyi atlamadığınızdan emin olmak adına kontrol etmeyi unutmayın.

2-Taslağı Bilgisayara Dökme
Hayalinizde olan internet siteni tasarımını tamamen çizip tüm detaylarını da kontrol ettikten sonra sırada diğer adıma geçmemiz gerekiyor. İkinci adım olan taslağı bilgisayara dökme adımında ise bilgisayarımızda yer alan Adobe Photoshop programını kullanacağız. Adobe Photoshop programını kullanarak hayalinizde yer alan web sitesi tasarımını bilgisayar ortamınıza aktarmanız gerekiyor.

İkinci adım olan web sitesi tasarımını bilgisayara dökme işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise renklerin birbiri ve internet sitesi ile uyumunu kontrol altında tutmak. Renkler kullanıcıların gözlerini yormamalı, konu ile alakasız olmamalı ve birbirleri ile uyumlu olmalı. Cırtlak sarı bir renk kullanıcı gözünü yoracağı için internet sitesinin kalitesini düşürecektir. Aynı şekilde siyah tonlamaları ile kurulan sağlık sitesi de bilinç altında kullanıcıları rahatsız edecektir. Bu yüzden renklerin birbiri ile uyumu, konu ile uyumu ve göz yormamasına dikkat edin.

3-Kodlama
Kodlama kısmı bir internet sitesi tasarlarken en hayati çizgidir diyebiliriz. İnternet sitesini asıl olarak ayakta tutan ve var olmasını sağlayan basamak kesinlikle kodlama basamağı olan üçüncü basamaktır. Bir internet sitesinin gelecek vaat edebilmesi adına temiz ve hatasız bir kod yapısına sahip olması gerekiyor. Çünkü güzel bir şekilde kodlanmamış internet siteleri küçük hack saldırıları sonucunda büyük hasarlar görebilir.

İnternet sitenizi geliştirirken ve kodlarken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise admin panelini elinizden geldiğince güzel bir şekilde kodlamanızdır. Çünkü internet sitesini ister siz kullanın ister satışını yapın admin paneli internet sitesini yönetmeniz de bir numaralı kapıdır ve sürekli kullanacağınız bir bölümdür. Bundan dolayı kodladığınız admin paneli kullanıcılarınızın rahat olarak anlayabileceği ve rahatlıkla kullanabileceği bir şekilde olması gerekmektedir.

Kodlama yaparken diğer dikkat etmeniz gereken bir kısım ise kodladığınız web sitesinin responsive bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Responsive tasarım demek her türlü boyutta ve her türlü cihazda güzel bir görüntüye sahip olan ve birçok farklı ekran boyutuna duyarlı olan tasarım demek. Günümüzde de teknolojinin ilerlemesi ile internet sektöründe mobil cihaz kullanımının artışı responsive tasarımların önemini büyük ölçüde arttırıyor. Bu yüzden bir web sitesi tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Web sitesi nasıl tasarlanır başlıklı yazım burada sonra eriyor. Umarım sizlere web sitesi nasıl tasarlanır bunun hakkında faydalı bilgiler aktarabilmişimdir. Web sitesi tasarlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verebilmişimdir. Takıldığınız konulara dair yorum bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa nasıl oynanır?

Google Adsense Reklamı Nasıl Eklenir?