in

VAR sistemi tam olarak nedir?

Futbolda hataları minimize etmek için kurulan VAR(Video Assistant Referee) sistemi yani Video yardımcılı hakem sistemi ülkemizde kullanılmaya başlandığında pek çok tartışmayı beraberinde getirmişti. Pozisyonu tekrar tekrar izleyen ve verdiği karar ile yine tepkilere maruz kalan hakemler hala var. Peki VAR sistemi neleri beraberinde getirecek? Neleri beraberinde götürecek? Biraz irdeleyelim…

Maç esnasında kamera kayıtlarının gerektiği anlarda hakeme bir karar vermesi için tekrar tekrar sunulması olayı. Tek bir merkezden yönetilen VAR sistemi teorik olarak şimdiye kadar olan bütün hakem hatası tartışmalarını bitirecek bir teknoloji. Hakem hatalarını ve beraberinde gelen tartışmaları bitirmesi gereken bu sistem hala bazı otoriteler tarafından reddedilmekte. Süperligde ilk hafta oynana Fenerbahçe-Bursaspor maçı da birçok tartışmaya yol açmış durumda.

Peki VAR sistemi ne kadar mantıklı?

Hakem hataları ülkemizde çok tartışılan bir mesele. Avrupada ve Dünya’da çok büyük maçlar yöneten milli gururumuz Cüneyt Çakır bile Türkiye sınırları içerisinde önemli hatalara imza atıyor ve çokça eleştiriliyor. Hemen her hafta bir maçın hakemi mutlaka hedef gösteriliyor, bazıları taraftardan özür dileyerek mesleği bırakmak durumunda kalıyor. Bu olaylara geçmiş senelerde şahit olduk.

Gönül isterdi ki “Futbol” gibi hatalar zincirinden oluşan ve insanlara bu yolla eğlence veren bir oyunda VAR gibi sistemlere gerek kalmasın ve kuşkuya gerek bırakılmadan maçlar oynansın, ancak bu mümkün gözükmüyor. Bir hakemin verdiği kararlar ile ne sahadaki 22 kişiyi ne tribündeki 50bin kişiyi ne de ekranlardaki milyonları aynı anda ikna etmesi mümkün değil. Bu yüzden memnuniyetsizliği minimuma indirecek bu sistemin kullanılması oldukça yerinde bir hareket olacaktır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Niçin hayvanları öldürüyorlar?

Türkiye ve Deprem