in

Uranyum hakkında bilmedikleriniz

İnsanlığın Dünya üzerinde hükümdarlığı sürdükçe hammadde, hız ve teknoloji bağımlılığı artıyor. Ancak hem hammadde hem hız hem de teknoloji için gerekli bir şey var. Enerji. İnsanoğlunun aşması gereken en büyük engellerden birisi, enerji problemidir. İşte bu noktada Uranyum imdadımıza yetişebilir…

Uranyum, atom numarası 92 olan, 1789 yılında Martin Heinrich Klaproth tarafından keşfedilmiş olan bir kimyasal elementtir. Önceleri bu elementin radyoaktif bir özelliğe sahip olduğunu farkedemeyen bilimadamları, 1896 yılında bilim tarihinin önemli isimlerinden olan Mendeleyev’in çalışmalarıyla radyoaktif bir element olduğu ispatlamışlardır.

Enerji ile Alakası Ne?
Uranyum hakkında dehşet verici bir şey öğrenmek ister misiniz? 1 kg Uranyumu parçaladığınızda açığa çıkan enerji tam 3 milyon kg. kömürün yanmasıyla açığa çıkan enerjiye eşittir! İşte Uranyum bu yüzden enerji açısından imdadımıza yetişebilir bir elementtir ve doğada civa ve gümüşten bile daha çok bulunmaktadır.

Uranyum, yüksek yoğunluğa sahiptir ve kurşundan %65 daha yoğundur. Uranyum nükleer enerji santrallerinde kullanılmakta olup, radyoaktivite özelliğinin artırılabilmesi için yoğun çalışmalar yürütülmektedir.

Termal enerji santrallerini duymuşsunuzdur. Bu santrallerin yakıtı yani enerji ihtiyacıda belirli oranda zenginleştirilmiş Uranyumdur.

Sadece Enerji İçin Değil!
Uranyum askeri sanayide de kullanılan bir elementtir. Yoğun yapısı, etki hızı ve sertliği ile güçlü zırhları yıkıma uğratabilme gücündedir. Bu yüzden mermilerde kullanılmıştır. Bunun yanı sıra tank gövdeleri ve sökülüp takılabilir askeri araç zırhları da Uranyum ile güçlendirilmektedir.

Günümüzde de İran’ın Amerika ile ters düşmesi nükleer silah üretimi ile olmuştu bildiğiniz üzere. Peki bu nükleer silahların üretilebilmesi için İran’a ne gerekmişti? Tabi ki Uranyum! Çünkü uranyum radyoaktif bir yapıya sahip ve nükleer silahlar da kullanıldığında inanılmaz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Uranyum bir nükleer yakıt olarak kullanılmakta. Yukarıda da bahsettiğim gibi Uranyum’un radyoaktivite özelliği artırılmaya çalışılıyor. İran’da Uranyum zenginleştirme işlemleri yapmaktaydı…

Kim bilir belki yarın kömür değil, çay kaşığı kadar Uranyum kullanarak bütün apartmanı ısıtabileceğiz. Tabii bugün nükleer santrallerin yapabildiğini, yarın kalorifer kazanları yapabilirse…

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teleportasyon(Işınlanma) Nedir?

Kafes dövüşü nedir?