in

Ucuz kitap alma yolları

İstatistiklere göre Türkiye kitap okuma oranlarında dünyanın çağdaş ülkelerinin oldukça gerisindeymiş. Üşenmedim Google’da oturdum araştırdım. Örneğin Türkiye’de 12.000 kişiye yılda ortalama 1 kitap düşerken, Japonya’da 1 kişiye 25 kitap düşüyormuş! Ya da Azerbaycan’da herhangi bir kitap ortalama 100.000 adet basılırken bizde 2.000-3.000 arası basılıyormuş.

Bu bilgiler doğru mu değil mi ya da kesin mi bilemem ama ülkemizde kitap okuma oranının oldukça düşük olduğu aşikar… Gerçi eğitim seviyesi eskilere göre çok yüksek ancak okul ya da ailede kazandırılması kitap okuma alışkanlığının gençlere kazandırılamaması ya da kitapların sevdirilememesi en büyük etkenlerden biri diye düşünüyorum.

Bence bir diğer büyük etken ise kitapların ülkemizde çok pahalı olması. Yazının asıl konusu da bu zaten! Kitap okuma oranlarının çok düşük, kitap fiyatlarınınsa çok yüksek olduğu ülkemizde kitap okumayı seven insanlarız madem, 2 seçeneğimiz var: Ya korsan kitap alırız ya da orijinalini nasıl ucuza alacağımızı biliriz.

Öncelikle hangi kitabı ya da kitapları alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Eğer düşündüğünüz kitaplar çok yeni değilse 2. el kitaplar daha ucuza, en azından 0 daha ucuza gelebilir. Ama öncelikle yeni kitapları nasıl ucuza alabileceğimize bakalım.

Yeni kitaplar en ucuz kitabın yayınevi tarafından satılır. Yayınevinin bir online satış sitesi var mı diye Google’dan aratıp bulun ve varsa piyasa fiyatları ile karşılaştırın.

İnternet alışverişlerinde kargo parası genelde alıcıdan tahsil edildiğinden eğer yakınınızdaysa yayınevine bizzat gidin. En azından kargo masrafını yola harcayıp gezmiş olursunuz. Ya da 4-5 kitap bir arada sipariş ederseniz en azından kargo masrafına değmiş olur.

Ayrıca büyük kitap satış sitelerinin indirim listelerini takip edin. Oldukça iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz böylece. Alacağımız kitap gerçekten pahalı ya da sıfır olarak bulunamayacak kadar eskiyse 2. el kitaplara yönelmemiz gerekiyor. Bu durumda da birkaç seçeneğimiz var.

İlk olarak 2. el kitap satışlarının merkezi olan sahaflara göz atmakta fayda var. İstanbul’daysanız Anadolu yakasında Kadıköy veya Avrupa yakasında Beyazıt civarında pek çok sahafı gezebilirsiniz. Üstelik sahaf ile pazarlık yapma şansına da sahipsiniz. Sahaflardan aldığınız kitaplar piyasanın en az 0 altına olacaktır.

İstanbul dışındaysanız ya da sahafa filan gidemem kardeşim işim gücüm var diyorsanız 2. el ürün satış sitelerine yönelmemiz gerekiyor. Bu durumda alternatifleri olmasına rağmen hem güvenlik hem sistem bakımından gittigidiyor.com en güzel seçenek bence. Pekçok sahaf artık ürünlerini gittidiyor.com ve benzeri sitelerde de listeliyor zaten. Ayrıca direk kitapların sahiplerinden de alabilirsiniz. Hatta elinizde fazla ya da kütüphanenizden temizlemek istediğiniz kitaplarınız varsa satabilirsiniz de. Şahsen gittidiyor.com üzerinden de birçok kitap aldım.

Özetlersek, internetten kitap almak bir dükkandan kitap almaktan her zaman daha ucuzdur. (Kargo maliyeti hariç) Kitap kampanyalarını takip ederseniz daha da ucuza alırsınız. 2. el kitaplar her zaman en ucuz seçenektir. Sahaftan alınan kitaplarda pazarlık yapma şansı olduğundan fiyat daha da aşağı çekilebilir.

Sonuç olarak; lütfen kitap alın, lütfen aldığınızı okuyun!

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin Seddi’nin halen ayakta olması..

ID Kart teknolojisi nedir?