in

Teleportasyon(Işınlanma) Nedir?

Filmlerde, bilimkurgu eserlerinde ve artık bilimde çokça duyduğumuz kelime: Teleportasyon. Bu kelimenin hayatımıza girişi 1930’lara dayanıyor. Özellikle 1991 yılından sonra filmlerde fazlaca kullanılması teleportasyon kelimesinin insan hayatında kullanımını adeta sıçrayış derecesinde artırmıştır. Peki gerçekte teleportasyon diye bir şey var mıdır? Işınlanma hiç yapılabilmiş midir?

Teleportasyon dediğimiz olay aslında bir madde veya maddeler topluluğunun bir yerden başka bir mekana ışık hızında ulaşmasıdır. Önceki mekandan yok olup diğer mekanda belirmesidir. Genellikle U.F.O ların birden görünüp kaybolması ufo araştırmacıları tarafından onların teleportasyon becerilerine bağlanır.

Bilimadamlarının teleportasyon yani ışınlama deneylerine ilişkin ilk haberleri 2003 senesinden beri daha elle tututlur bir şeyler geldiğine dair almaktaydık. Ancak Ağustos 2013 tarihinde büyük bir başarıya imza atıldı.

İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan Feeral Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan deneyde, 10 000 bitlik veri aralarında 6 mm mesafe olan iki nokta arasında başarıyla ışınlandı. Tabii okuyunca biraz basit gelmiş olsa da başlangıç olarak inanılmaz mükemmel bir gelişme. Çünkü “Kuantum Bilgisayar” devri yaklaşıyor ve bu bilgisayarlarda veri iletimi o kadar hızlı olacak ki… İşte bu hız da ışınlanma deneyleri sayesinde çok daha ileri bir boyuta taşınabilir. Bu deney bize kuantum bilgisayarların inanılmaz hızlarla aslında hiçte uzakta olmadığının göstergesi.

İnternetin hızını bir düşünün! Bu deneyler belirli bir aşamaya gelirse aktarılacak veri için kullanılan süper hızlı fiberoptik kablolar bile tarihe gömülebilir! Bu hızın hayalini kurmak bile insana hayret veriyor. Işık hızında internet dediğimiz işte o zaman gerçek olacak…

İleriki tarihlerde kim bilir, belki de insanlar ve diğer maddelerde ışınlanabilir olabilecek… Bunu tabiki zaman gösterecek ancak benim inancım tam.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadelik Nedir?

Uranyum hakkında bilmedikleriniz