in

Suyun önemi ile faydaları

Su çok eski tarihlerden beri, en kıymetli naturel kaynaklardan biri olarak kabul edilmektedir. M.Ö IV. Y.Y.’da Empodekles, “Dünya su ve topraktan meydana gelmiştir.” diyordu. Daha sonraları bu tanımlamanın sınırları daha da genişletilerek “Dört Element Kuramı” ortaya atılmıştır. Buna bakılırsa: “bütün cisimler su, toprak, hava ve alevden oluşmaktadır.” şeklinde bir tanımlama yapılmıştır. çağdaş bilim ışığı altında ise su için şu değerlendirmeler yapılmaktadır: “Yaşam suda başlamıştır.” “Susuz yaşam olmaz.” bütün bu ifadeler, suyun dünyamızın yapısı ve canlıların yaşamı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Niçin su tüketmeliyiz?
Sıvı tüketimi ile ilgili vücuda alınan sıvı miktarı ile tüketim dengesinin sağlanması önemlidir. Bu dengeyi sağlamak ve dehidratasyon, böbrek taşı ve daha bir çok önemli sıhhat sorunundan kaçınmak için sağlıklı erişkinler günde minimum 2-2.5 litre sıvı tüketmelidirler.Kafi sıvı alımı için averaj sedanter bir adam günde minimum 2900 ml sıvı tüketmelidir. Bu sayı ortalama sedanter bir kadın için minimum 2200 ml dir. Katı gıdaların sıvı alımına katkısı yaklaşık 1000 ml sudur.

Su ve sıvı tüketimi hastalık durumu ve mevsime nazaran değişim izah edebilir. Örneğin; yaz ayları, özellikle gün içinde aktif olarak çalışan insanlar için yoğun bir su kaybı nedeni olabilir. Günlük su alımı, vücudun su kaybı ile bir denge içinde olmalıdır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pijama partisiyle ilgili öneriler

Yaşlanmayı durdurmak mümkün