in

Sivrisinek nasıl kan emer?

Dünya üzerindeki her şeyden fazlasıyla can almayı başarmakta olan sivrisinekler bunu başarma esnasında kullanım gerçekleştirdikleri iğnelerin bu özelliklerini daha öncesinde hiç bir şekilde duymamış olmanız mümkün!

Sivrisinekler aslında sinirleri bozan davranışlarının yanı sıra hafife alınmış boyutlarıdan dolayı nam salan bir hayvan çeşididir. Fakat hiç bir şekilde gözden kaçırmamamız gerekli olan şey de, dünya üstünde yer alan bütün canlılar ile birlikte bütün hastalıklardan ve ölümle sonuçlanmış bütün kazalardan daha çok can almayı başarmış durumda bulunmaları.

Değişik canlıların kanlarını emmekte olduklarından dolayı çok tehlikeli olduklarını bilmekteyiz. Sivrisineklerin iğneleri aslına bakılırsa tam altı tane değişik iğneden meydana gelen kalın bir iğnedir! Bu söz konusu altı tane iğneden en dış kısımda yer alan iki adetinin görevi deriyi deldikten hemen sonra öteki iğne bölümlerine destek sağlayabilmektir. Öteki iki tane iğne de kanın emilecek olduğu bölgeyi açık tutabilen ve kan emilmesinin devam etmesini sağlayan özel yapılardır. Geriye kalmış olan son iki tane iğne de kan emebilmek amacıyla beraber çalışmaktadır.

Bu söz konusu iğnelerden biri derinin alt kısmında damar aramasının yanı sıra kanı çekmekte bulunan iğnedir. Ötekisi de bulunmuş olan damara sivrisinek zehri olarak isimlendirdiğimiz maddeyi enjekte etmekte bulunan ve kanın sulanmasını sağlamış olan bir iğnedir. Bu söz konusu maddeyle kanın çekimi böylelikle daha da basitleşmiş olur.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarih boyunca gerçek olması mümkün olmayan ama gerçekleşen şeyler

Adolf Hitler’e ait propaganda afişlerini daha önce gördünüz mü?