in

Sindirim sistemi organları ve yararları nelerdir?

Sindirim yaparken her zaman tükettiğimiz yiyecekler ve içecekler ana organlardan ve yardımcı organlardan geçerek dışkı yoluyla vücuttan uzaklaşır. Ancak yararlı olan besinler her zaman vücudun belirli yerlerine ulaşabilir. Ana organ olarak isimlendirilen organların içerisinden besinin geçmesi gerekir. Salgıladığı görevler ile sindirime yardımcı olanlar ise yardımcı organlar olarak isimlendirilebilir. Sindirim sisteminde aktif olarak çalışan organları sizlere şu şekilde belirtebiliriz;

sindirimsistemi Sindirim Sistemi Organları ve Görevleri Nedir?

Ağız ve Dişler : Ağza alınan besinler dişler yardımıyla parçalanır ve ıslatıp tükürük bezleri aracılığı ile sindirime yardımcı olur.

Yutak : Ağız boşluğu ve yemek borusu arasındaki görevi üstlenen yutak, geçiş görevini üstlenir. Yutak ayrıca ağızdan nefes almamıza da yardımcı olur.

Yemek Borusu : Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez. Yemek borusundaki kaslar yardımı ile yiyecekler mideye doğru itilir. Bu durumda sindirime yardımcı olunur.

Mide : Midede besinler kimyasal ve mekanik olarak sindirilebilir. Sindirim asıl olarak gerçekleştiği yer bu alan olarak belirtebilir. Kasılan mide besinleri mekanik olarak sindirmeye başlar. Kasılan yiyecekler de daha sonra kimyasal olarak sindirilir.

İnce Bağırsak : Karbonhidrat, yağ, protein gibi maddeler bu alandan geçerek sindirime uğrar.

Pankreas : Sindirime yardımcı olan bir diğer organlar arasında yer alır. Tüm besinleri kimyasal olarak sindirir.

Karaciğer : Safra salgısı üretir ve safra kesesi yardımı ile sindirime birlikte yardımcı olurlar.

Kalın Bağırsak : Kalın bağırsakta sindirim gerçekleşmez. Sindirilen besinlerin geriye kalanlarının içerisindeki mineraller ve benzeri maddelerin suları emilir.

Anüs : Besinlerin kullanılmayan atıkları anüs aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılır.

Sindirime gerekli olan tüm organları sizlere belirtmiş bulunmaktayız. Bu durumda her zaman sindirilen besinlerin vücudumuzun nerelerinden geçtiğini bilmiş olacaksınız. Farklı birçok konu ile ön plana çıkan vücut organları birçok açıdan dikkat çekebilir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çini ve seramik nedir?

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?