in

Savaşlar bile bu zarafeti zedeleyemedi

Cepheden cepheye koşma esnasında geçen ufacak bir ömre sığdırılmış onlarca sayıdaki savaş, şahit olunmuş sayısız şekildeki ölüm, son nefese dek hiç bir şekilde sona ermeyen bir mücadele. Zarafet aslında karakterinizin değişmez bir parçası ise bunlar dahi sizi hiç bir şekilde engelleyemez. Zarafet ile birlikte kadına verilmekte olan değerin en harika örneklerinden bir tanesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Latife Hanım’a yapmış olduğu özel evlenme teklifi.

Takvimler 9 Eylül 1922 tarihimi gösterdiği zaman Türk ulusunun çok büyük bir rüyası gerçekleşir. Türk ordusu, İzmir iline kadar girmiş ve Kurtuluş Savaşı’nı başlamış olduğu yerde sona erdirmiştir. Bağımsızlık ise, şanlı bir zafer sayesinde gelmiş durumdadır.

Takvimler 9 Eylül 1922'yi gösterdiğinde Türk ulusunun büyük rüyası gerçek olur. Türk ordusu, İzmir'e girmiş ve Kurtuluş Savaşı'nı başladığı yerde bitirmiştir. Bağımsızlık, şanlı bir zafer ile gelmiştir.

Bir gün geçtikten sonra ise zaferin mimarı Mustafa Kemal Paşa kente kadar gelir. İzmir halkı ise Paşa’yı bağrına basmış olur.

Bir gün sonra zaferin mimarı Mustafa Kemal Paşa şehre gelir. İzmir halkı Paşa'yı bağrına basar.

13 Eylül tarihi içerisinde başlamış olan yangın ise çok büyük panik yaratmıştır. Paşa, kendisiyle ilgili çok daha güvenli durumda bulunduğu düşünülen Uşakizade Köşkü’ne yerleştirilmiş durumdadır.

13 Eylül'de başlayan yangın büyük panik yaratır. Paşa, kendisi için daha güvenli olduğu düşünülen Uşakizade Köşkü'ne yerleştirilir.

Konak semti içerisinde, Paşa’yı beklemekte olanların arasında ev sahibi ailenin genç kızlarından biri olan Latife Hanım da hazır bulunmaktadır. Boynunda yer alan kolyede fotoğrafını taşımakta olduğu kahramanı, İzmir ilinde ağırlamak onun açısından çok büyük bir hayalin gerçek hale dönüşmesidir.

Konakta, Paşa'yı bekleyenler arasında ev sahibi ailenin genç kızı Latife Hanım da hazır bulunur. Boynundaki kolyede fotoğrafını taşıdığı kahramanı, İzmir'de ağırlamak onun için bir hayalin gerçek olmasıdır.

Her sabah uyandığı zaman başucuna kendi toplamış olduğu gülleri bırakmasının ardından yerli ve yabancı gazeteleri tarar ve bu gazetelerdeki önemli haberleri Paşa’ya iletmeyi sürdürürdü.

Her sabah başucuna kendi topladığı gülleri bıraktıktan sonra yerli ve yabancı gazeteleri tarar, önemli haberleri Paşa'ya iletirdi.

Paşa’ya bakılırsa yabancı dil bilmekte olan, eğitimli ve çok önemli değerlendirme kabiliyeti yüksek seviyede bulunan Latife Hanım, Türk kadınlarına öncülük edebilecek bir insandır.

Paşa'ya göre yabancı dil bilen, eğitimli ve değerlendirme kabiliyeti yüksek olan Latife Hanım, Türk kadınına öncülük edebilecek birisidir.

İzmir ilinde yer alan işlerin tamamlanmasının hemen sonrasında Ankara’ya dönülmesi konusunda karar verilmiştir. Hazırlıklar da buna göre hızlıca başlamıştır.

İzmir'deki işlerin tamamlanmasının ardından Ankara'ya dönülmesine karar verilir. Hazırlıklar başlamıştır.

Dönüş yapmadan sadece bir gün öncesinde, sabah saatlerinde evden çıkmış olan Paşa, Latife Hanım’a akşam yemeğinde yalnızca ikisinin olacağını ifade eder ve bu sabah ise yatağını onun toplaması talebinde bulunur.

Dönüşten bir gün önce, sabah evden çıkan Paşa, Latife Hanım'a akşam yemeğinde sadece ikisinin olacağını söyler ve bu sabah yatağını onun toplamasını ister.

Latife Hanım ise, Paşa’nın odasına girdiği zaman yatağının toplu bir durumda bulunduğunu görür. Yatağın üzerinde kendi toplamış olduğu güllerden bir tanesiyle Paşa’nın fotoğrafı bulunmaktadır. Gülü aldıktan hemen sonra fotoğrafı da yerine asmış olur.

Latife Hanım, Paşa'nın odasına girince yatağının toplu olduğunu görür. Yatağın üstünde kendi topladığı güllerden biri ile Paşa'nın fotoğrafı vardır. Gülü alır, fotoğrafı ise yerine asar.

Yemek esnasında Paşa bir cevap bekler fakat Latife Hanım’ın durumdan habersiz bir durumda bulunduğunun farkına varır. Oda içerisinden fotoğrafı getirmesini talep eder.

Yemekte Paşa bir yanıt bekler ancak Latife Hanım'ın durumdan habersiz olduğunu fark eder. Odadan fotoğrafı getirmesini ister.

Fotoğrafın arka kısmını çevirmiş olan Latife Hanım, Paşa’nın el yazısı ile yazılmış notun farkına varır; ”Sen bu fotoğrafa bir bak… Ve halen hayır diyorsan, bir daha teklif hiç bir şekilde etmeyeceğim”

Fotoğrafın arkasını çeviren Latife Hanım, Paşa'nın el yazısıyla yazılmış notu görür: "Sen bu resme bak... Ve hala hayır diyorsan, bir daha teklif etmeyeceğim"

Ailesinden bu konuda onay almasının gerekli olduğunu ifade eden Latife Hanım hemen yanıt vermez. Ailesi Fransa’dan dönmesinin hemen ardından izin almış Latife Hanım, Ankara’ya dönüş gerçekleştiren Paşa’ya ”Evet” cevabını gönderir.

Ailesinden onay alması gerektiğini söyleyen Latife Hanım hemen cevap vermez. Ailesi Fransa'dan döndükten sonra izin alan Latife Hanım, Ankara'ya dönmüş olan Paşa'ya "Evet" yanıtını yollar.

20 Ocak 1923 tarihi içerisinde Uşakizade Köşkü’nde kıyılmış olan nikahla beraber evlenirler. Paşa’nın şahitliğini ise Fevzi Çakmak ile birlikte Kazım Karabekir, Latife Hanım’ın şahitliğini de Abdülhalik Renda ile birlikte Salih Bozok yapmış durumdadır.

20 Ocak 1923'te Uşakizade Köşkü'nde kıyılan nikah ile evlenirler. Paşa'nın şahitliğini Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir, Latife Hanım'ın şahitliğini ise Abdülhalik Renda ve Salih Bozok yapar.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Çok meraklı 10 vahşi hayvan