in

Savaş Uçakları

Askeri bir uçak, herhangi bir türde yasal veya savaş silahlı servisi tarafından işletilen herhangi bir sabit kanatlı veya döner kanatlı uçaktır. Askeri uçaklar savaşabilir veya savaşamaz olabilir:

Savaş uçakları, düşman uçaklarını kendi uçak mühimmatlarını kullanarak imha etmek üzere tasarlanmıştır. Savaş uçakları tipik olarak sadece askeri kuvvetler tarafından geliştirilir ve tedarik edilir.

Savaş dışı uçaklar, temel işlevleri olarak savaşmak için tasarlanmamıştır, ancak kendini savunma için silah taşıyabilir. Bunlar rolleri destekleyen ana işlevlerdir ve askeri kuvvetler veya sivil kuruluşlar tarafından geliştirilebilir.

Balonlar
İlk uygulamalı uçak (sıcak hava ve hidrojen balonları) kurulduğunda 1783 yılında askeri görevler için hızlı bir şekilde kabul edildiler. İlk askeri balon birimi, 1794 yılında havadan gözlem yapan ilk büyük savaş olan Fleurus Muharebesi sırasında bir gözlem balonu uçan Fransız Aerostatik Kolordu idi. Balonlar, Napolyon Savaşları ve Fransız-Prusya savaşı da dahil olmak üzere, 19. yüzyıl boyunca gözlem ve propaganda dağıtımı için kullanılmaya devam etti. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Alman Zeppelin hava gemileri, İngiliz şehirlerine birçok hava saldırısı düzenledi ve gözlem için kullanıldı. 1920’lerde ABD Deniz Kuvvetleri, 1931’de K-1 olan hizmeti gören ilk sert hava gemilerini aldı. Diğer ülkeler İkinci Dünya Savaşı’na devam ettikçe ABD’nin kullanması, ABD Deniz Kuvvetleri’nden nihayet çekildi 1962’de son balonlar.

Wright ilk uçuşundan kısa bir süre sonra, birkaç militan motorlu uçaklarla ilgilenmeye başladı. 1909’da ABD Ordusu, ABD Dışişleri Bakanlığı Sinyal Kolordu için iki kişilik gözlem uçağı olan Wright MilitaryFlyer’ı satın aldı. 1911’e kadar hizmet etti ve bu süre zarfında dünyanın her yerindeki orduların çoğunda güçlü uçaklar önemli bir yer haline geldi. • Savaş uçakları, altın “Savaş Uçakları”, geniş bir şekilde çok rol, savaşçılar, bombardıman uçakları, saldırganlar ve elektronik savaş desteğine bölünmüştür.

MiG-23 kara saldırı uçağı ve Sovyet Ilyushin II-2 Shturmovik gibi avcı bombardıman uçakları dahilaralarında farklılıklar var. Ayrıca savaş uçakları arasında, HawkerSiddeleyNimrod ve genellikle gemi karşıtı füzeler ve denizaltı karşıtı silahlarla donatılmış S-3 Viking gibi uzun menzilli deniz devriye uçakları da yer alıyor.

Bir Rus Hava Kuvvetleri ürünü Sukhoi Su-57. Ana öğeler: Avcı uçağı, Hava üstünlüğü avcısı, Avcı uçağı, Avcı-bombardıman uçağı ve Grev avcı uçağı.

Savaşçıların birincil rolü, hem saldırı hem de savunma amaçlı karşı hava operasyonlarının bir parçası olarak havadan havaya savaşta düşman uçaklarını imha etmektir. Birçok dövüşçünün bir dereceye kadar kara saldırı kabiliyeti de vardır. Karşı hava görevlerine ek olarak, bombardıman uçakları veya diğer uçaklar için eskort görevi yapmakla görevlendiriliyorlar. Savaşçılar, makineli tüfekler, toplar, roketler, güdümlü füzeler ve bombalar dahil olmak üzere çeşitli silahları taşıyabilecek kapasitededir. Birçok modern savaşçı, düşman savaşçıları çok uzak mesafeden saldırabilir; düşman onları görmeden önce. Avcıların örnekleri arasında F-22 Raptor, F-15 Eagle ve Su-27 bulunur.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozalak faydaları nelerdir?

Cabir Bin Hayyan Kimdir?