in

Savant nedir?

Kimi zaman Savant kelimesinin karşılığı “Bilgin, Alim, Bilge” olarak verilmekte. Peki savantlar gerçekte kimlerdir ? Savant olmakta ne demek ki?
Aslına bakarsanız bu durum bir sendromdur ve Savant Sendromu olarak anılmaktadır. Savantlar; matematik, müzik veya görsel alanlarda ileri derecede ve olağandışı düzeyde bir uzmanlığa sahiptirler. Her savantın kendine has bir takım üstün yeteneği vardır. Genellikle otistik hastaların yaşadığı bu sendrom bazen sonradan da gelişebilmektedir. Yazının devamında savantların dünyasına daha yakından bakacak, belgesel tavsiyeleri bulabilecek, fotoğraftaki ve diğer ünlü savantları tanıma fırsatı yakalayacaksınız…

  Beyin bilindiği üzere lob adı verilen 2 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bu bölümlerin arasında adeta bir üstünlük savaşı vardır. Savantlardaki bu ileri kabiliyet sağ lobun baskın, sol lobun ise daha pasif durumda olmasından dolayı oluşmaktadır. Sol lobun çok alt düzeyde çalışmasının sonucu olarak savantlar sosyal ilişkileri ya hiç yok ya çok zayıf, dil becerileri ise çoğu zaman bir çocuğunki kadar olmaktadır. Örneğin yukarıdaki fotoğraftaki artist ilk kez 8 yaşında konuşmaya başlamış ve ilk söylediği kelime "kağıt" olmuştur. Aynı zamanda mantıksal olarak da yeterli düzeyde düşünememektedirler.

Sağ lobun baskın olmasından dolayı kimi savantlar inanılmaz derece de iyi resim çizebilme kabiliyetine sahipken, kimileri ise verilen 300 yıllık ileri bir gün ay yılda size günü anında söyleyebiliyor. Fotoğraftaki sanatçı Stephen Wiltshire. Kendisi bahsettiğim gibi 8 yaşında konuşmaya başlamış otistik birisi. Aynı zamanda bir savant da. İnanılmaz görsel hafızasıyla baktığı bir Londra silüetini evlerin kapı numaralarına kadar hatırlayarak çizebiliyor.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyin bilgisayar arayüzü nedir?

İnternetten Televizyon izleme Alışkanlığı Artıyor