in

Sanal Kart Nedir?

Mobil cihazlar gelişimi ve internet kullanımının yaygınlaşması sonrasında, birçok işimizi online olarak gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz işler arasında bankacılık işlemleri de olabiliyor. Ayrıca satın almalar da kullanılan banka kredi kartları ile bu ortamdan gerçekleştirilebiliyor. Ancak güvenlik sorunu yaşanan sanal ortamda kredi kartı bilgilerini vermek istemeyen kişiler olabiliyor. Özellikle alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanımı riskler içerebiliyor. İşte bu noktada, güven sorunu yaşayan kart kullanıcılarına yönelik sanal kart devreye giriyor. Sanal kredi kartı ile sanal ortamda güvenliği elden bırakmamanızda yarar var. Oluşturması bir hayli kolay olan sanal kart ile güvenli bir şekilde alışveriş yapmak mümkün oluyor. Sanal kredi kart almak için; çalıştığınız banka şubesinden talep ederek, internet bankacı üzerinden kendiniz talep oluşturarak, telefon bankacılığını arayıp talep oluşturarak işlem yapabilirsiniz. Adı üzerinde sanal olan bu kart sadece internet ortamında gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde kullanıma açık olacaktır. Başvuru sonunda elinizde somut bir kart olmadığı gibi dilerseniz bazı bankalar temsili olarak sanal kart hazırlayarak size ulaştırabiliyor.

Normal kredi kartlarından farklı olarak sanal kartın limitini kendiniz belirliyorsunuz. İlk oluşturduğunuz sanal kart, sıfır limite sahiptir. İnternet ortamında yapacağınız her alışveriş için limiti belirtebilme şansınız var. Aslında gerçekleşen bu alışveriş, asıl kartınızın limitinden düşüyor. Ancak güvenlik sorunları yaşanmaması için hiç bir şekilde asıl kartınız bilgileri internette alışveriş yaptığınız siteler ile paylaşılmamış oluyor.
Asıl sahip olduğunuz kredi kartlarının aksine, marketten yada farklı yerlerden gerçekleştireceğiniz alışverişler için sanal kart kullanılması mümkün değildir. Herhangi bir mağazada somut olarak harcama yaptığınız harcama için sanal kartınız geçerli olmaz. Hatta sanal kart limiti yüksek olsa bile, bu mümkün olmayacaktır. Sanal kart, sadece internet üzerinden yapabileceğiniz alışverişleriniz için geçerli bir kart çeşididir. Bu kartın amacı, daha güvenilir harcamaları internet ortamında gerçekleştirmektir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MTV Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Balığı Tüketmeden Önce Bunlara Dikkat Etmek Gerekiyor