in

Rafting Nedir? Rafting Nasıl Yapılır?

Rafting, debisi yüksek ve akış hızı ortalamanın üstünde olan nehirlerde yapılan ekstrem olarak adlandırabileceğimiz bir su sporudur. Raft adı verilen basit bir bot ile yapılan Rafting, ortalama 6-8 kişi arasında oluşan ekipler ile yapılır. Burada tam bir ekip olmalısınız. Çünkü azgın ve tehlikeli su üzerinde basit bir bot üzerindesiniz. Islanmak istemiyorsanız ekip ile bir ahenk yakalamalısınız.

Türkiye konumu itibariyle hemen her bölgede rafting sporuna uygun nehirlerden oluşmaktadır. Bu sayede ülkemizde bolca yapılan bir spordur. Özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde sık rastlayabileceğiniz bir spordur. Bu kadar yaygın olmasının sebeplerinden biri de çok uzun eğitimlere ihtiyaç duymamasıdır. Yani aylarca eğitim almanıza gerek yoktur. Öyle ki işinin eri bir eğitimcinin vereceği 1 saatlik bir brifing ile suya inebilirsiniz.

Rafting Sporu Nasıl Yapılır?
Bundan 5-10 yıl önce yoldan geçen birine sorsak Rafting’in ne olduğunu bilmezdi. Fakat günümüzde bu soruyu sorsak, büyük çoğunluğu doğru cevabı verecektir. Rafting sporunu yapabilmek için çok uzun eğitimlere gerek yoktur. Tabi bu demek değildir ki yeni başlayan birinin çok yüksek debili bir akarsu da rafting yapabileceği. Belli zorlukları sırasıyla aşmak gerekir. Yani yeni başlayan biri 1. kademeden 6. kademeye kadar belli zaman geçirmesi ve tecrübe kazanması gerekir. 1. kademe daha çok 18 yaş altı çocuklar için uygun olabilecek nehirleri içine alır diyebiliriz.

Yukarıda görmüş olduğunuz ilk resim orta derecede zorluğu olan Melen Çayıdır. Bu resimdeki gibi bölgelere yani akış hızının arttığı, yüksekten atladığınız kısımlara Rapid denir. İkinci resimde ise daha az debiye ve akış hızına sahip Köprülü Kanyonu görmektesiniz. Sanırım anlatmak istediğimiz farkı anlamışsınızdır.

Bu sporu yapabilmeniz için 14 yaşını geçmiş olmanız ve herhangi bir kalp rahatsızlığınızın olmaması gerekmektedir. Çünkü heyecanlı bir spordur ve bedenen az risk barındırsa da yaşattığı heyecan tehlikeye yol açabilir. Ayrıca ekip olarak yapılan bir spor olduğu için takım için şakalaşmalar, ıslamalar, devirmeler gibi eğlenceli hareketler ile de güzel anılar elde edebilirsiniz.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Küçük Yaşta Çocukların Yabancı Dil Öğrenmelerinin Faydaları

Yoga İle Beyin Nasıl Değiştirilir