in

Plüton neden gezegen değil?

Yakın bir tarih, 2006 yılında, Plüton gezegen statüsünden çıkarıldı ve artık gezegenlerimizin sayısı bir azaldı. Büyük olasılıkla Plüton bu duruma içerlememiştir yada bizi kaale bile almıyordur. Ancak insanlar bu konuda çok fazla ilgilendi. Gezegen olarak adlandırılan Plüton, şu anda mini gezegen sınıfında. Eris’ten sonra en büyük ikinci cüce gezegen olarak adlandırılıyor. Bunun sebebi ise; bir gezegen kadar büyük olmamak yada bir uygu kadar küçük olmamak. İkisinin arasında kalanlara cüce gezegen deniyor.

Plüton, 2.274 kilometrelik bir çapı vardır. Dünyanın çapına baktığımızda ise 12.756 kilometredir ve dünyanın kütlesinin yaklaşık %0,2’si kadardır. Bu da bir gezegen olmasının önüne engeldir. Çünkü bir gök cisminin, büyük bir kütleye sahip olmamasının temel sebebi; evrenin oluşuna kadar gitmektedir. 5 milyar yıl önce güneş sistemi oluşurken; Plüton’u oluşturan kütlenin çok az olması; onun bu denli küçük bir gezegen olmasını sağlamıştır. Oluşumlar sırasında daha büyük kütleli gezegenlerin çekim kuvveti, Plüton’un bazı kütlerinin kaybına neden olmuş ve ortaya 2.274 kilometre çaplı küçük cüce gezegen çıkmıştır.

Tüm bu sayısal değerler ışığında artık Plüton, gezegen olarak değil; ikinci sınıfa atılarak cüce gezegen olarak adlandırılmıştır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zamanda yolculuk

Üniversite senelerindeki komik hikayelerine bayılacaksınız