in

Paralel evrenler arasında geçiş mümkün müdür?

Birçok bilimcinin farklı görüşlere sahip olduğu paralel evrenlerin varlığı, uzay ve uzamda ki konumları gibi önemli konular arasında paralel evrenlerle ilgili sorulması gereken en önemli sorulardan biriside;

Paralel evrenler arasında geçiş mümkün müdür?

Bu konuyu açıklamak için önce hemen hemen herkesin hayatı boyunca birçok defa başından geçmekte olan dejavu olayını incelememiz gerekir.

Örneğin arabanıza bindiğiniz o çok kısa anda ya da sokakta yürürken bir anda ben bu anı daha önce yaşamıştım demişseniz dejavu yaşıyorsunuz demektir. Bilimciler beyinde saklanmış anıların benzer bir ortama girdiğinizde tekrar gün ışığına çıkmasına dejavu diyorlar.

Bilim adamları dejavuyu birçok bilimsel dayanağa dayanarak açıklasalar da kuantum fizikçileri için dejavu paralel evrenin bir yansıması ya da paralel evrenle bir etkileşim olarak tanımlanır. İşte bizim sorumuz burada devreye giriyor. Eğer paralel evrenler arasında bir etkileşim söz konusuysa o zaman evrenler arası geçişte mümkün olabilir mi?

Bizler hatta bütün evrenimiz aslında dalgalarız, titreşen ve belli bir fonksiyon içerisinde olan dalgalar. Bu dalgalar titreşir ve zamanla ayrılır.

Nobel ödüllü fizikçi Steve Weinberg in bu konuyla ilgili harika bir benzetmesi var.

Bir radyo düşünün, oturma odanızda duruyor ve A kanalını dinliyorsunuz. Bu radyo bir frekansa ayarlanmıştır. Fakat oturma odanızda bütün frekanslar mevcuttur. B kanalı C kanalı D kanalı bütün bu frekanslar oturma odanızda titreşmektedir ama radyonuz sadece bir frekansa ayarlıdır.

Başka bir değişle iki farklı evren aynı safhadaysa birbirleriyle uyum içerisindedir. Ve bir evrenden diğerine geçebilirsiniz. Ama bu evrenler titreşir ve zamanla birbirlerinden ayrılırlar. Başka frekanslarda titreşmeye başlarlar. Ve artık birbirlerine etki edemezler.

Şimdi oturma odanızdaki radyo neden sadece A kanalını çalabiliyor? Neden radyonuzun bütün kanalları çalması bütün frekansları yakalaması mümkün değildir? Çünkü radyonuz uyumunu kaybetmiştir diğer kanallarla.

Kuantum fiziğinde de aynısı olur. Temel yapı taşlarımız atomlardır ve atomlar titreşir, fakat artık diğer evrenlerle ahenk içinde titreşmezler sadece içinde bulunduğumuz evrenle uyumludur. Bütün çevremiz paralel evrenlerle çevreli dahi olsalar biz o evrenlere giremeyiz. Aynı bir radyonun sadece bir kanalı çalabileceği gibi.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kara enerji ve kara madde

Papa Suikasti Hakkında Detaylar ve Gerçekler