in

Papa Suikasti Hakkında Detaylar ve Gerçekler

GWB LB DIGITAL 12:35 Statements with Pope John Paul II.

3 adet mermi ile öldürülmeye çalışılan Papa II. Ioannes Paulus, elinden ve karnından vurulmuş ancak hayatta kalmayı başarabilmiştir. 10 binin üzerindeki halkın bulunduğu Aziz Petrus meydanında üstü açık araba ile halkı selamlayan Papa, Mehmet Ali Ağca tarafından ateş altına alınmıştır. Ancak Ağca, bundan 2 yıl önce yani 1 Şubat 1979’da Abdi İpekçi’yi öldürmüş ancak yakalanamamıştı. 13 Mayıs 1981’de ise Papa’yı öldürmeye çalışırken yakalandı. Ancak Papa Ağca’yı affeti ve cezaevinde giderek kendisiyle tokalaştı.

Peki Papa suikasti arkasındaki gerçek nedenler nelerdi?

Bilinen ve savunulan en gerçek kanıt olarak, Ağca’nın Sovyet Gizli Servisi ve Bulgaristan tarafından tutulup Papa’yı öldürmek istemeleri üzerineydi. Doğruluğu kanıtlanmamış ancak ABD ve Batı ülkeleri bu tezi sıkça dile getirmişlerdir.

Bulgarlara ve Sovyet tezine göre ise; bu durum Amerika’nın planladığı ve Türkiye’nin ülkücü militanı Ağca’nın kullanılması ile Doğu ülkelerine yapılan bir komplo idi.

Yukarıdaki iki tez, aslında Doğu ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan, Türkiye ve Rusya’nın ortadan kaldırılmasına yönelik bir hareket yada Batı ülkelerinin Papa’nın yönetimini sevmediği için yaptığı bir süikast olarak düşünülmektedir. Her iki durumda Doğu ülkeleri ön plana getirildi.

Her iki teze bakıldığında bazı yanlışlarda mevcuttu. ABD, Ağca’yı solcu olarak ilan etmişti ancak Ağca solcu değil, ülkücü idi ve Bulgar gizli servisi ile ilişkileri vardı. Bunun en büyük kanıtı, İpekçi cinayetini sonrasında Bulgaristan’a kaçması oldu. Burada gizli servis ile ortaklaşa çalışan bir Türk Mafyası tarafından saklandı. Hem ayrıca Sovyet Birliği, Papa’nın komünizm söylemlerine karşı rahatsızlık göstermesi de; suikasti düzenlediğini kanıtlayabilirdi. Sonuçta iki tarafın yalanları ve gerekçeleri vardı ancak gerçek suçlu ortaya çıkmadı.

Ağca daha sonra kendini Mesih ilan etti. Papalık kurumu ile doğrudan bir bağı olan İsa Mesih’in bu olay sonrası ortaya iddia olarak atılması, bir karışıklığa neden oldu ve Papa’nın daha sonra akıl sağlığı sorunları çekmesi, Papa’nın öldürülmesi ile aynı etkileri yaratmasını sağlamıştı.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paralel evrenler arasında geçiş mümkün müdür?

Zamanda yolculuk