in

Okul öncesi çocuk oyunları

Çocukların en çok sevdikleri oyunlar dış alan oyunlarıdır. Çünkü onların en özgür oldukları ve enerjilerini en iyi atabildikleri yerler dışarısıdır. Bu yüzden çocukların sıklıkla dışarıda oynayabileceği alanlar bulmak en iyi çözüm yoludur.

Çocukların dış alanlarda oynayabilecekleri bir çok oyun vardır. Kör ebe, saklambaç, yakartop bunlardan bir kaçıdır. Bunun haricinde kedi, fare oyunu ve ya benimle gel oyunu da bu tür oyunlardır. Beş altı çocuk bir halka oluştururlar, halkanın ortasında biri durur. Bir çocukta halkanın dışındadır. İçerideki fare, dışarıdaki kedidir. Ve kedi içeri girip fareyi yakalamak için uğraşırken fare de dışarı çıkıp kediden kaçmak için uğraşır. Halkadakiler fareyi korumak için çabalarlar. Fare yakalandığında oyun yeniden başlar.
Çocukların ev ortamında da oynayabilecekleri farklı oyunlar vardır. Çok fazla hareket edemedikleri bir ortamda iseler. Eşya bulma oyunu, konuşmadan bir şeyler anlatabilme oyunları da oynatılabilir. Ayrıca resim yapmak ve el becerisi gerektiren oyunlarla oynamak çocuklara oldukça faydalıdır.
Çocukları oyunlara yönlendirmek çok kolaydır. Onlara ev içerisindeki bazı küçük işleri bile oyunlar aracılığıyla yaptırabilir ve onların sorumluluk duygusu kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Oyuncak kutusunu renklerine göre ve ya şekillerine göre düzenlemek, kalemliğindeki kalemleri ve kitaplarını düzgün bir şekilde ayırıp yerleştirmek gibi.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Down Sendromu Nedir?

Çocuk gelişim kitapları