in

Niçin hayvanları öldürüyorlar?

Hayvanlara zarar veren, onları zehirleyen, kesip doğrayan veya şiddet uygulayan 46 Kromozomlu hayvanlar…

Acaba canı olan sadece biz insanlar mı diye düşünüyorum ancak bu varlıkların hayvana olmadığı gibi insana da saygısı yok. Son zamanlarda kadına ve çocuklara şiddet, taciz olayları bunun en büyük kanıtı.

Peki bu varlıklar nasıl yetişiyor? Neden hayvana veya insana işkence etme, öldürme ihtiyacı hissediyor? Onlara göre bu hakkı(!) onlara veren ne?

Sorumuzun asıl yanıyı da Zoosadizm kelimesinde saklı durumdadır.

Zoosadizm; aslında hayvanlara işkence gerçekleştirmekten zevk duyanlara denilen, sosyopatik davranışların arasında kendisine yer bulan bir davranış bozukluğu olarak bilinmektedir. Araştırmalara bakılırsa hayvanlara zarar verme konusunda keyif almakta bulunan kişiler, aynı şeyi insanlara yapma konusunda yatkınlığı bulunanlardır.

Zoosadizm aynı zamanda narsizm ve antisosyal kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıkların ilk belirtilerinden sayılmaktadır.

Sebeplerin kökünü kazımadan tedavi mümkün değildir.

Yapılan araştırma ve incelemelere göre geçmişinde şiddet olanın geleceğinin de şiddet ile dolu olduğu görülmektedir. Dolayısıyla sağlıklı, mutlu bir toplum inşa etmek önemli bir çözüm yolu olacaktır. Zihni, fikri, bedeni sağlıklı bir toplum inşa etmek ise eğitim kurumlarının ve dolayısıyla devletin görevidir. Bunun yanında sporcu, sanatçı, siyasetçiler kısaca topluma mal olmuş kişiler toplumun önünden yürümeli ve bu amaç uğruna yol göstermelidir.
Mutlu bir toplum inşasının yanında kanunlar ve cezalar çok önemlidir. Bir toplumda kadına ve çocuğa şiddet cezasız kalıyor veya normal karşılanıyorsa maalesef hayvana şiddet de cezasız kalacak hatta normal ve yapılması gereken bir davranış olarak görülecektir. Kanun caydırıcı olduğu zaman şiddet olayları da azalacaktır.
Araştırma bulgularından bir tanesi de hayvana şiddet uygulayan insanların ilerleyen dönemlerinde insanlara da şiddet uyguladığıdır. Hal böyle iken bu insanların tespit edilip psikolojik tedavi altına alınması şarttır.
Not: Unutmayın; şiddete meyilli kişiler önce hayvanları sonra çocukları ve yaşlıları seçerler. Sıra size gelebilir! Bu yüzden lütfen bildirin, şikayet edin, ifşa edin.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet üzerinden alışveriş yapmak güvenilir mi?

VAR sistemi tam olarak nedir?