in

Müşteri Memnuniyeti Nedir ? Nasıl Sağlanır ?

Günümüzde pek çok firma müşteri memnuniyeti artırmak için çalışmalar yapmakta ve bunun için uğraşmaktadır. Eskiden firmalar satışlarını artırmak için ürünün özelliklerini en iyi şekilde anlatır ve ürününü harika bir şekilde üretirdi. Müşterinin ihtiyacına karşılık verecek özellikler müşterinin konforunu sağlayacak özellikler müşterilerin o ürünü satın almasına neden olurdu. Hatta ürün çok iyiyse firmalar ürünün pazarlamasıyla uğraşmaz müşterileri uğraşırdı. Çünkü bir üründen çok fazla memnun kalan müşteri çevresine de bu üründen bahseder ve satın almasını sağlardı. Tabi müşteri ürününün reklamını yaptığının farkında olmasa da ürünün harika olması başlı başına bir pazarlamaydı.

Psikolojik olarak insanlar kendilerini iyi hissetiklerinde daha fazla para harcamaya meyillilerdir. Bu nedenle üretilen veya satılan bir ürün kişinin hayatına ne kadar konfor katacaksa müşteri kendini o kadar iyi hissedecektir. Mesela bir örnek verelim. Siz bir klima üreticisi veya satıcısınız, müşterinizin evinde vantilatör var fakat bunun kendisine yetmediğini düşündüğünden klima almayı düşünüyor.

Siz klimanın özelliklerini ne kadar iyi tanıtırsanız ve ürününüzü ne kadar konforlu üretirseniz satışlarınız o kadar artacaktır. Örneğin Klimanın kendi kendini temizlemesi odanın içini nemli yapmaması veya kurutmaması müşteriye rahatlık katacak şeylerdir. Çünkü müşteriler aldıkları ürünün temizlenmesi veya eve verdiği hasarla uğraşmak istemezler. Ürettiğiniz klimanın çalışması için dibinde bitmenize gerek olmayışı, programlı çalışabilmesi, müşteriniz işteyken klimayı çalıştırıp evin yeterli soğuklukta olmasını sağlaması müşterilerin konforunu öncelik alan özelliklerdir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Panik Atak Nedir?

Müşteri Memnuniyeti Neden Önemlidir ?