in

Mısır Piramitleriyle ilgili bilinmeyenler

Piramitler, yıllar boyunca araştırmacıların ilgisini çeken bir konu olmuştur. İçlerinde pek çok gizemi taşıyan bu piramitlerin ilki yaklaşık 4.700 yıl önce Mısır’da yapılmış. En ünlü piramit olan Büyük Giza Piramitleri, yaklaşık 3.800 yıl boyunca Dünya’nın en uzun yapısı olma unvanını korumuş. Piramitler, medeniyet hakkında bilgi sahibi olmak için çok önemli araçlardır. Firavunlara mezar olma amacıyla yapılan piramitler, üzerinde pek çok dini figüre sahip. Aynı zamanda firavunun değerli eşyalarının da saklanması için yapıldığı düşünülmektedir.

Keops Piramidi, Kefren Piramidi, Mikerinos Piramidi olmak üzere üç görkemli piramitten oluşur. Bunlardan yalnızca Keops Piramidi Dünya’nın 7 harikasından biridir.

Piramitleri neden uzaylıların yaptığı düşünülür?

Bunun en büyük sebebi her biri yaklaşık 2.5 ton olan taşların görece kısa bir sürede bu kadar kusursuz bir biçimde, tüm ince hesaplamalar göz önünde bulundurularak yapılmasının o dönemlerde mümkün olamayacağının düşünülmesidir. Ancak, bu ihtimalin belli bir temeli olmadığını kabul ediyoruz. Bu yüzden başlarda piramitlerin Mısırlı köleler tarafından yapıldığı düşünülüyordu. Ancak 1990 yılında keşfedilen bir mahzen bunun doğru olamayacağını gösterdi. Bu mahzen, piramitlerin yapımında çalışırken düşerek ölen bir işçinin görkemli mezarıydı. Eğer işçi köle olsaydı, mezarının bu kadar ihtişamlı olamayacağı düşünüldü. Yapımda ölen her işçi için mezar yapılmıştı ve her birinin üzerinde ölen kişinin mevkiisi (mezar yapımı denetçisi, mezar inşaatı yöneticisi gibi) hiyerogliflerle yazılmıştı.

Piramitler nasıl inşa edildi?

Piramitlerin yapımında 15 milyon taş kullanılmış. Piramitler yapılırken işçiler her bir taşı bir kızağa yüklüyor, taşı piramidin yanına getiriyor ve daha sonra taşı yerine yerleştiriyorlardı.

Taşların her biri için 20 işçi gerekliydi. Bu işlem elbette çok zordu. Hatta yaşanan kazalar ve işçilerin bedenlerinin gördüğü zarar mezarlardan çıkan kemiklerde görülebiliyor.

Mısır Piramitlerinin içinde ne var?

Kraliçe odası, kral odası ve yapımı tamamlanmadığı düşünülen yer altı odası var.
Piramitlerin içinin yazın soğuk, kışın sıcak olduğu biliniyor.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evrenin Geleceği

İnternet üzerinden alışveriş yapmak güvenilir mi?