in

Mısır ekimi yaparken nelere dikkat edilmeli

Türkiye’de bol miktarda hububat ürünlerinden olan mısır her yerde üretilmektedir. Mısır, çapa bitkisi olarak bilinmektedir. Otsuz ve temiz tarlada bırakılması gerekir.

Mısır ne tür toprakta yetişir kumlu ve hafif topraklarda rahatlıkla yetişmektedir. Mısır bitkisinin boyu 1,5 ile metre kadar yetişmektedir. Mısır ekilecek tarla sonbahar ayında pullukla derin bir biçimde sürülmesi gerekir. İlkbaharda ot veya hava durumuna göre yeniden sürebilirsiniz.

Mısır içeresinde bulunan vitaminler B1, B3, B5 ve C vitaminleri bakından oldukça zengin ve fosfor, magnezyum ve lif içermektedir. Mısır nişastası neye iyi gelir diye sonralara döküntü ve tahine iyi gelmektedir.

Mısırın gübrelenmesi azotlu ve fosforlu gübre ile gübrelenmesi gerekir. Dekar başına 15 kilo kadar gübre atmanız gerekir. Gübreleme işlemi yarısı ekimde, diğer yarısıysa 50 santim olunca yapılması gerekir.

Mısır bitkisinin çapalanması 15 santim olunca elle çapa yapın, daha sonra 50 santim olunca makine ile çapalama işlemi yapın. Mısır rutubetin de azalma olduğu zaman hasat yapın. Mısır koçanları sararır. Tanenin koçana bağlandığı siyah lekenin olması olgunlaşma döneminde olduğunun belirtisidir. Saplarıyla hayvanlara yem yapılmaktadır. Mısırın sulaması sabah erken saatlerde yapmanız gerekmektedir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağaç aşılama ne zaman yapılır?

Yer fıstığı nasıl yetiştirilir?