in

Milyon defa izlesekte bıkmayız!

Ülkemizde yer alan gerçek sanatçılar arasındaki Şener Şen, 140 tanenin üzerinde sinema filmi içerisinde rol alan bir isim. Hangi role geçerse geçsin ortalama 40 senedir de hakkından gelmeyi başarıyor. Niçin çok fazla sevilmekte olduğunu tartışmaya gerek bulunuyor mu? İyi ki de bu gibi sanatçılara sahip durumdayız.

1941 senesi içerisinde Adana ilinde dünyaya gözlerini açmış olan ünlü sanatçı, babası olan Ali Şen gibi sinema sanatçısı olma konusunda istekli değildi.

1941 yılında Adana'da dünyaya gelen ünlü sanatçı, babası Ali Şen gibi sinema sanatçısı olmak istemiyordu.
Bundan dolayı da, 1958 senesi içerisinde Yeşil Sahne’de amatör bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaya başladı.

1964 ila 1966 senelerinin arasında Muş ilinde yer alan Malazgirt ilçesinin en uzak köylerinden bir tanesi olarak öne çıkan Fenek köyünde bir süre öğretmenlik yaptı.

1964-1966 yılları arasında Muş'un Malazgirt ilçesinin en uzak köylerinden biri olan Fenek'te öğretmenlik yaptı.

Bu söz konusu kutsal mesleğin hemen sonrasında, çok fazla sevmekte olduğu oyunculuğu yapma amacıyla İstanbul iline geri dönüş gerçekleştirdi.

Bu kutsal mesleğin ardından, çok sevdiği oyunculuğu yapmak için İstanbul'a geri döndü.
Fakat, tiyatrodan elde etmiş olduğu kazanç yeterli gelmediği için sinema oyunculuğuna yönelmek mecburiyetinde kaldı. Dublajdan tanımakta olduğu yönetmenlere, ‘Figüran rollerinde beni de çağırın, ancak bir şartım bulunuyor. Yevmiyemi mümkün ise o gün alabileyim.’ şeklinde konuşmuştur.

Kariyeri içerisinde adeta bir dönüm noktası olan ve nerdeyse herkesin yakından bilmekte olduğu, 1975 senesinde yapılan Hababam Sınıfı adlı filmdeki ‘Badi Ekrem’ tiplemesi ile olmuştur.

Kariyerinde dönüm noktası herkesin yakından bildiği, 1975 yapımlı Hababam Sınıfı filmindeki "Badi Ekrem" tiplemesiyle oldu.

Kemal Sunal’la çok harika bir ikili olmayı başardı ve Süt Kardeşler adlı dizinin yanı sıra Tosun Paşa adlı film ile birlikte Şabanoğlu Şaban adlı film, Çöpçüler Kralı adlı film, Kibar Feyzo adlı film ve Davaro adlı filmler ile onunla beraber rol almış oldu.

Gitgide yükselmekte olan yıldızına karşın yardımcı rollerde oynamaya devam etmesi tepkiler alıyordu.

Giderek yükselen yıldızına rağmen yardımcı rollerde oynaması tepki almaya başladı.
Fakat ortalam bir şekilde on sene boyunca oynamış olduğu sahtekarın yanı sıra uyanık ile birlikte üçkağıtçı ve de dolandırıcı tiplemelerini yapmayı kabul etmedi. ‘Başrol oynayacak isem onların talep ettiğini değil, kendi seçmiş olduğum rolü oynarım.’ ifadelerine yer verdi.

Ertem Eğilmez’in yapmış olduğu Namuslu adlı filmle alakalı, ‘Bu film tutmaz ise senin yaşamın daha başlarken sona erer.’ şeklindeki uyarılarına hiç bir şekilde kulak asmadı ve o senenin en iyi iş yapmayı başaran filmlerinin arasına girmiş oldu.

Ertem Eğilmez'in Namuslu filmi için, "Bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter." uyarılarına kulak asmadı ve o yılın en iyi iş yapan filmleri arasına girdi.
Böyle olması ise, Şener Şen’in yaşamında yer alan ikinci dönüm noktası olmuş durumda.

Züğürt Ağa adlı filmin yanı sıra Milyarder adlı film ve Muhsin Bey adlı film gibi başrollerini canlandırmış olduğu filmler ile birlikte de Namuslu adlı filmle başlamış olduğu temiz yüreğe sahip, iyi insan tiplemelerini devam ettirdi.

Taşlamalar ile dolu durumda olan, eleştiri filmi diyebilecek olduğumuz Arabesk ile birlikte Amerikalı filmleri içerisinde de rol aldı.

Taşlamalarla dolu, eleştiri filmi diyebileceğimiz Arabesk ve Amerikalı filmlerinde rol aldı.

1998 senesi içerisinde ‘Devlet Sanatçısı’ ödülü almış oldu. Fakat devlet sanatçılığını düzenlemekte olan yönetmeliğin Danıştay aracılığıyla kaldırılması sonrasında ünvanı da kaldırılmış oldu.

1998 yılında "Devlet Sanatçısı" ödülü aldı. Ancak devlet sanatçılığını düzenleyen yönetmeliğin Danıştay tarafından kaldırılması sonucu ünvanı kaldırıldı.
Ödül demiş durumdayken, sayısız pek çok ödülün de sahibi olmuş bir sanatçıdır. Bunlara ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adlı ödüllerin yanı sıra 2 defa almış olduğu ‘Yaşam Boyu Onur’ ödülleri de dahil bir durumda.

Uğur Yücel ile beraber rol almış olduğu Eşkiya adlı film ise Türk sineması içerisinde bir devrim niteliği taşıyordu.

Uğur Yücel ile birlikte rol aldığı Eşkıya filmi Türk sinemasında bir devrim niteliğindeydi.
1999 senesine dek geçen süreç içerisinde gişe rekoru kırıp 2,5 milyon taneden fazla izleyiciyi sinemalara çekmiş oldu.

İkinci Bahar ismine sahip dizi içerisinde Türkan Şoray’la başrolleri de paylaştı.

İkinci Bahar adlı dizide Türkan Şoray'la başrolü paylaştı.
Gaziantep asıllı kebap ustalarından Ali Haydar!

Gönül Yarası adlı sinema filmi ile birlikte Kabadayı adlı sinema filmlerinin ardından onu en son 2010 senesinde yapılan Av Mevsimi adlı filmde görmüştük.

Gönül Yarası ve Kabadayı sinema filmlerinden sonra onu son olarak 2010 yapımlı Av Mevsimi filminde görmüştük.

Hangi rol içerisinde oynar ise oynasın,

Hepsinin hakkından gelmeyi başardı ve bizler de onu her hali ile çok fazla sevdik!

Güzel ve iyi yürekli insanlar iyi ki var!

Güzel insanlar iyi ki varlar!

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram yüzünden bunlardan soğuduk!

Bu alternatif burç yorumlarına çok şaşıracaksınız!