in

Mersine yaşamayı istemek için 12 sebep

 • Tarihi durumdaki dokusu
Tarihi dokusu
Mersin ili içerisinde nerdeyse her tarafta bir tarihi kalıntıya rastlamanız olanaklıdır. Ün kazanmış Kızkalesi’nin yanı sıra Soli-Pompeipolis kalıntıları ile birlikte Esahb-ı Keyf mağarası ve Cennet-Cehennemi sayesinde baştan başa çok önemli bir tarih kentidir.
 • Çok uzun şehir sahil yolu
Uzun mu uzun şehir sahil yolu
Mersin ilinde yer alan sahilin nerdeyse tamamını kapsamakta bulunan Adnan Menderes Bulvarı (Sahil Yolu) eşinizin yanı sıra sevgiliniz, çocuğunuz ya da köpeğinizle gezebileceğiniz ve günün mevcut durumdaki bütün stresini atabileceğiniz yegane mekanlar arasındadır.
 • Kartpostal değerine sahip plajları
Kartpostal değerindeki plajları
Ayaş plajının yanı sıra Susanoğlu plajı, Tisan plajı ve benzerindeki plajları sayesinde yerli turistlerin yoğun bir şekilde ilgisini çekmeyi başaran Mersin  ili Akdeniz bölgesinin bütün size sunmaktadır.
 • Tertemiz hava deposu olarak öne çıkan yaylaları
Temiz hava deposu yaylaları
Denizin yanı sıra kum ve güneş hariç olarak Karın yanı sıra kışı yaşayabilecek olduğunuz çok temiz havaya sahip yaylaları.
 • Dört mevsim boyunca güneşi hissedebilirsiniz
4 mevsim güneşi hissedin
Mersin ilinde dört Mevsim  Sonbahar ile birlikte Yağmurlu Sonbahar , İlkbahar ve de Yaz şeklindedir. Bütün sene boyunca güneş enerjisinden yararlanabilirsiniz. Kışın ortalarında dahi beş dakika güneşin altında durmanız ısınabilmeniz için yeterli olacaktır.
 • Kerebiç
Kerebiç
Ve elbette ki harika lezzetleri, Kerebiç özellikle de kış döneminde  tercih edebilecek olduğunuz Mersin iline has bir tatlı türüdür.
 • Cezerye
Cezerye
Mersin ilinden farklı kentlere gidenlerin hediye olarak götürmediği zaman tepkiye uğrayacak olduğu milli bir tatlıdır.
 • Tantuni
Tantuni
Mersin ilinden çıkarak ünü uluslararası bir hale gelmiş harika lezzeti tantuni. Son dönemlerde tavuklu versiyonu da çıkmış olsa bile orjinal lezzet olarak öne çıkan biftekten vazgeçilmemesi gereklidir. Not: Tantuni ile birlikte Ayranı aynı esnada bitirebilmekteyseniz aslında tamamen gerçek Mersinli olmuşsunuz anlamına gelmektedir.
 •  Narlıkuyu semtinde balık
Narlıkuyuda balık
Bir akdeniz kentinden söz ediyorsak balık keyfinden söz etmemekte asla olmaz. Bununla ilgili olarak adres Narlıkuyu aslında çok iyi bir seçim olarak öne çıkmaktadır.
 • Yenişehir Marina içerisinde mükemmel bir yaşam
Yenişehir Marina'da yaşam
Yenişehir marinanın kendisine has yaşamının yanı sıra cafeleri ile birlikte barları, restorantları ve alışveriş merkezi kültüründen dolayı sizi büyülemesi olanaklıdır.
 • Narenciye
Narenciye
İsmiyle bir festivale de sahip durumda bulunan narenciye meyveleri, (özellikle de limon ile birlikte portakal) Mersin ilinde her an her bir tarafta karşınıza çıkacak olabilir. D-400 karayolunun tam orta röfüjleri içerisinde portakal ağaçlarına denk gelmeniz olanaklıdır.
 • Mersin ile birlikte spor
Mersin ve spor
2013 senesindeki Akdeniz Oyunları ev sahipliği gerçekleştirmiş olan Mersin ili aslında spor sever bir insan için biçilmiş kaftan olarak öne çıkmaktadır.
Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya üzerinde yer alan 5 ilginç meyve türü

Hayvanlarla ilgili 15 sevimli bilgi