in

Meditasyon nedir ve nasıl yapılır?

Meditasyon en basit tanımı ile düşüncesiz farkındalıktır. çok basit olmadı mı? Peki, biraz açalım. Zihnimiz her daim bir şeyler düşünür, geçmişte yaşadıklarımız ve gelecekte yaşayacaklarımız ile ilgili. Oysa ki geçmiş çoktan yaşanıp bitmiştir ve gelecek ise henüz gelmemiştir. O an dediğimiz durum yani tam an vakti, Hiç bir zaman yaşanamamaktadır insanlar tarafından. İşte meditasyon tam o anı fark etmek ve yaşamak ile ilgilidir.

Duyularımız, zihnimiz ve bedenimiz bir çok dış algı ile manevi dünyamıza ışık tutar. Bu ışık ile tercube sahibi olur ve dünyada bir beden içerisinde neler yapmamız gerektiğini öğreniriz. Ama tabi ki bu öğretilerin bir de dezavantajı vardır. İyi ve güzel şeyleri, kötü ve çirkin anıları zihnimiz sürekli evip çevirir ve bizi geleceğimizi inşa etmek üzere meşkul eder. Böylece o anın ve o ana ait hiç bir şeyin aynı anda yaşanmasını engeller. Meditasyon uygulamalarında zihni servest bırakabilmek ve düşüncelerin sadece o ana odaklanabilmesi üzerinde manevi bir eğitim söz konusudur.

Gözlerinizi kapatıp, bedensel bütünlüğünüzü koruyabilecek şekilde bir oturuş ile zihninizi boşaltmayı denemeniz anlamına gelebilir. Genellikle yoga uygulamalarının ardından rahatlama tekniği olarak kullanılır. Ama mutlaka eğitim ile gerçekten keyifli bir bütünlük yaşamayı öğrenmek gerekir. Bunun için ayrılacak zaman, belirlenen mekan ve ruhsal düzey önemlidir.
Meditasyon, kişilerin günlük hayattan kaynaklanan stresslerini atmakta, hayata bakışlarını tazelemekte ve ruhsal dengelerini sağlayıp, huzura kavuşmalarında büyük katkı sağlamaktadır.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar hangi kitapları okumalı?

Bileşik Faiz tam olarak nedir?