in

Laktoz üretim aşaması nasıl olmalıdır?

Laktoz genellikle peynir üretiminden arta kalan peynir suyundan çeşitli metotlarla üretilir. Laktoz üretimi 7 aşamada gerçekleştirilir. 

 1.aşamada peynir suyundan yağ ve proteinlerinin ayrılması işlemi gerçekleştirilir. Seperatörler yardımıyla süt yağı santrifüj gücüyle uzaklaştırılır proteinleri uzaklaştırmak içinse ısıl işleme hassas olan serum proteinleri pıhtılaştırılarak veya ultrafiltrasyon yöntemiyle uzaklaştırılır. 

 2.aşamada peynir suyu içerisindeki minerallerin uzaklaştırılmasıdır. Bu amaçla kristal suyu alınmış soda ile peynir suyunun pH ’sı 6.0-6.5 ‘e getirilir. Daha sonra kireçsütü ile pH nötr noktaya yakın ayarlanır. Başta fosfatlar olmak üzere mineraller arındırılır. 

 3.aşamada peynir suyu ön ısıtma ile kuru madde oranı %55-60 oluncaya kadar evaporatörde koyulaştırılır. 

 4.aşamada koyulaştırılmış peynir suyu çift cidarlı kristalizasyon tankında kristalleştirilir. 

 5.aşamada elde edilen laktoz kristalleri %40 oranında su ile karıştırıldıktan sonra özel santrifüjlerden geçirilerek saflaştırılır amaç kristallerin etrafını saran şurup kısmın uzaklaştırılmasıdır. 

 6.aşamada saflaştırılan ham laktoz içeriğinde belli bir miktar su bulunur bu suyun uzaklaştırılması gerekir bu nedenle ham laktoz özel kurutucularda sürekli karıştırılarak 70-80֯ C ‘deki sıcak hava ile 6-7 saatte yavaş yavaş kurutulur. Bu aşamadan sonra laktoz veya rafine edilerek saf laktoz elde edilir. 

 7.aşamada saf laktoz elde edilmek istenirse laktoz dışındaki tüm maddelerin en az veya tamamen arındırılması için laktozun rafine edilmesi işlemi gerçekleştirilir. 

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Covid-19 virüsünden nasıl korunuruz?

Kazein üretim aşaması nasıl?