in

Kredi Notu Puanlaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi notu olarak bilinen puanlama sistemi anlaşmalı bankalar arasında müşteri bilgilerinin paylaşıldığı ortak veri tabanında toplanarak belirli matematiksel işlemlerle belirlenen bir puanlamadır. Bu puanlama sisteminde belirlenen kredi notuna göre kredi kullanıp kullanamayacağız ya da kredi kartı alıp alamayacağınız gibi kredi limitleriniz belirlenmektedir.

Kredi notu 0 puan ile başlamaktadır. Bazı sitelerde 0 yerine 1 kullanılmaktadır ama 0 ile başladığını belirtelim. Daha önce hiç kredi kullanmayan ve bankalarla ilişkisi olmayan kişilerin kredi notu sıfır çıkmaktadır. Bu durumda genelde bankalar kredi vermemektedirler. Bu durumda olan kişiler maaş aldıkları bankalardan düşük limitli de olsa mutlaka bir kredi kartı edinmeye çalışsınlar. Kredi kartı aldığınız durumda da ödemelerinizi mutlaka düzenli olarak yapın. Mümkün olduğunca dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Asgari ödeme tutarlarından mutlaka kaçının.

Kredi notunuzun 0 puan ile başladığını kabul ettikten sonra 1900 puan ile de son bulmaktadır. Bankalar 0 puan ile 900 puan arasında kredi notu olanların kredi taleplerini ret etmektedir. 900 puan ile 1150 puan arasında ise inisiyatifine göre kredi kullanabilirler. 1150 puan ile 1900 puan arasında olanlar ise kredi taleplerine göre banka değerlendirmektedir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkek çocuklarının ergenlik sorunları nasıl atlatılır?

Kredi alabilmek için kredi notunun kaç olması gerekiyor?