in

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır

Kredi notu öncelikle bankalara olan tüm borçlarınızın toplamını, kredi geçmişinize, ödeme durumunuza ve maaş geliriniz göre de giderinize, ödeyebileceğiniz kredi tutarının hesaplanmasına kadar ayrıntılı bir inceleme sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kredi notunuzu etkileyen birinci etken aylık gelirinizdir. Kredi tutarınız ile ödemelerinizdeki düzeni aylık geliriniz etkilemektedir. Bunun yanında daha önceden edinmiş olduğunuz bir kredi kartınız varsa ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıyorsanız kredi notunuz yüksek çıkmaktadır. Fakat kredi kartınıza veya kredinize ait ödemelerinizi geciktiriyorsanız ve de yasal takibe düştüyseniz kara listeye girdiniz demektir. En az 5 yıl boyunca kredi kullanamazsınız. Toplam borçlarınıza ait aylık ödemeniz aylık gelirinizin P sini geçmemelidir. Eğer bu dengede kredi ödemeniz daha çoksa kredi notunuz düşer ve yeni kredi kullanamazsınız.

Bankalar ile de düzenli olarak çalışmaya başlayın. Kredi notunuzu bankalar ile olan çalışma düzeninizde etkilemektedir. Bankalara mümkünse düzenli ödeme talimatı verin. Kredi kartı edinin eğer kredi kartınız varsa limit artırımı talep edin.

En son olarak da maaş aldığınız banka ile çalışmaya özen gösterin. Her bankaya kredi başvurusunda bulunmayın. Ret cevabı aldığınız her işlemde kredi notunuz düşmektedir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kredi alabilmek için kredi notunun kaç olması gerekiyor?

Midyeci dükkanı nasıl açılır?