in

Kredi alabilmek için kredi notunun kaç olması gerekiyor?

Bankalardan kredi çekebilmek amacıyla müracaat etmeden önce ilk öğrenmeniz gereken mutlaka kredi notu olmalıdır. Siz kredi için müracaat ettiğinizde kredinizi değerlendirmeye alan personel kredi notunuza bakmaktadır. Kredi puanı ya da en çok bilinen adıyla kredi notu; bireylerin banka veya finans kuruluşları arasında geçen her türlü mali dengeye dayanarak farklı analizler neticesinde ortaya çıkan sayısal ifadelerdir.

Kredi notu 0 ile başlamakta ve 1900 ile bitmektedir. KKB’ nin kişilere ait bankacılık ve finans kurumları arasındaki çalışma durumlarının değerlendirilmesiyle ortaya çıkan kredi puan değerlendirilmesidir.

0 ve 700 puan arasında kredi notunuz çıktıysa bu durum riskli grupta olduğunuzu göstermektedir. Bankalar bu durumda kredi talebinizi ret etmektedir. 701 ve 900 puan arasında kredi notunuz çıktıysa da durumunuz kötü demektir. Bu durumda da bankalardan kredi alamazsınız. 901 ve 1500 puan arasında kredi notunuz çıktıysa orta seviyede olduğunuzu göstermektedir. Bu durumda bankalar size kredi vermektedir. Ülkemizin kredi notunda ortalamasının 1400 puan olduğunu düşündüğümüzde bu arada kredi alabilirsiniz. Fakat kredi notunuz bu şekilde çıksa bile diğer bankalara kredi borcunuz varsa ve gelir durumunuz taksitlerinizden yüksekse bankalar kredi talebinizi yine ret edebilir. 1501 ve 1700 puan arasında kredi notunuz çıktıysa iyi seviyedesiniz demektir. Bu durumda bankalar kredi taleplerinizi değerlendirir ve rahatlıkla kredi alabilirsiniz. 1701 ve 1900 puan arasında kredi notunuz çıktıysa çok iyi durumdasınız demektir.

Fakat kredi notunuz 1850 puan olsa bile kredi kullanamayabilirsiniz. Daha önceden kullanmış olduğunuz kredilerin ödemesini düzgün yapmış bile olsanız sizin kredi ödeme limitiniz bulunmaktadır. Bu limitiniz kredi ve kredi kartlarıyla aşıyorsa, yasalar gereğince daha fazla borçlanamazsınız.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kredi Notu Puanlaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır