in

Kozalak faydaları nelerdir?

Çam kozalağının olgunlaşmamış yeşil hali ile, olgunlaşmış kahverengi hali farklı katkılar sağlayarak, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olurlar. Bilinen en güçlü etkilerinden biri balgam söktürücü olmasıdır. Kozalak faydaları arasında özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı etkisi, akciğerin temizlenmesine yarımcı olması, saçlara ve diş sağlığına katkıları sayılabilir.

Ancak bu faydaların dışında kullanım şekline bağlı pek çok farklı faydası da bulunur. Bu doğal şifa kaynağının kullanım yolları ve farklı çam kozalaklarının bulunması, dikkatli şekilde toplanmasını zorunlu kılar. Doğru zamanda ve doğru türde çam kozalağının toplanması ve kullanıma hazırlanması gereklidir.

Kozalak nasıl kullanılır?
Kozalak reçeli, Kozalak şurubu kullanılması sırasında başvurulan en etkili iki yöntemdir. Olgunlaşmış ve kahverengi haliyle toplanarak yapılan reçeli, özellikle kış aylarında daha zayıf hale gelen bağışıklık sistemimiz üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kozalak faydaları içerisinde, astım, bronşit gibi solunum sistemi kaynaklı rahatsızlıklara karşı güçlü etkiler bulunur. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarına karşı koruyucu ve aynı zamanda tedavi edici etkileri bulunuyor.

Kozalak Şurubu
Kozalak suyu veya kozalak şurubu olarak adlandırılan bu karışım için, doğru zamanda ve doğru kozalak türlerinin toplanması önemlidir. Henüz yeşil halde ve olgunlaşmamış olan kozalaklardan 5 adet toplanarak iyice yıkanır. Ardından bir litre suyun içerisinde 24 saat bekletilir. Bu süre sonunda yarım saat kaynatılır ve süzülür. Bu su acı bir tada sahiptir ve bu nedenle bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Tüketiminin günde bir çay bardağını aşmaması önemlidir.

Kozalak reçeli Olgunlaşmış kahverengi kozalaklar kullanılarak yapılır. Yarım kilo kadar kozalak ve 5-10 adet incirin üzerine yarım kilo şeker konularak birkaç saat bekletilir. Süre sonunda üzeri geçinceye kadar su doldurularak kaynatılır. Kaynatma işlemi sırasında üzerinde biriken köpükler alınır. Ağdalı bir kıvama gelinceye kadar kaynatılır ve ardından soğutularak tüketime hazır hale gelir. Kozalak faydaları arasında sakinleştirici etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, akciğerin temizliğine yardımcı olması, metabolizmanın düzenli çalışmasın yardımcı olmak gibi birçok olumlu katkı bulunur.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis malzemelerinin önemi ve kullanım alanları

Savaş Uçakları