in

Kokoreç yemeniz için geçerli sebepler

Onun aslında bağırsak olduğunu düşünüyor olmak dahi midenizi bulandırmaya yetebilir fakat hiç bir şekilde yememiş olanların, deneme yapmadan önce nefret etmekte oldukları ve büyük bir kısmının da yedikten hemen sonrasında müptelası olduğu yiyecek olarak bilinir.

Bütün sakatat ürünlerinin içerisinde en lezzetli olandır. Ekürileri de elbette ki turşu biberin yanı sıra turşu suyu ya da ayrandır. Ayran ise kesinlikle bir şişe olmalıdır. Domates ile birlikte yeşil biberlinin tam tersine sade veyahut en çok kırmızı dolma biberle fazlasıyla mükemmel olabilir.

Seyyar bir tane kokoreççi abinin başında gıda mühendislerinin yanı sıra kalp cerrahlarını bile görebilmeniz olanaklı. Mühendis dediğimize kesinlikle dikkat edin, vurguluyoruz. Arkadaş ortamlarının dağılma zamanı da genel olarak kokoreçle olmaktadır.. Gece olduğu zaman yenildiğinde başka bir lezzetli olur.

İlk defasında iyi yapmış olan bir yerde bu lezzeti tattığınız zaman şunu söylemeniz yüksek bir olasılıktır ”Bu güne kadar neden bunu yememişim ben yahu?” zaten böyle bir cümle kurduktan sonra yarım ekmek yemekle tatmin olmayacak, daha da çoğunu istiyor olacaksınız.

Kokoreç aslında biraz da ayrımcılık yaratmaktadır. Yiyen ile birlikte yemeyenler! Fazlasıyla iyi bir şekilde temizlenecek olursa o efsane lezzetin yerini tatsız ve tuzsuz bir şey almış oluyor.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üşengeçler bu ürünlerin değerini çok iyi biliyor

Dünya’da görmeniz gereken en popüler 5 yer