in

Karadelik Nedir?

Karadelikler, çekim gücünü ulaştırabildikleri alan içerisine giren bütün maddeleri hatta ışığı dahi çeken, ürkütücü ve ne olduğu tam olarak anlaşılamayan gizemli Uzay Bölgeleridir. Oluşumlarını çok büyük yıldızların söndüğünde kendi içine doğru inanılmaz bir basınç ve hızla çökmesi ile oluştuğu düşünülmektedir.

Evrende bulunan karadelikler 90’lı yılların başında fark edilmiştir. Bir teoriye göre evrendeki her şey karadelikler tarafından yutulacak ve bulundukları noktadan kaybolacaktır.
Karadelikler bilimcilerin en korkulu rüyasıdır diye belirtmiştik, sebebi ise hiçbir araştırma imkanı bulunmamasıdır. Karadeliklerin kendine doğru çekme gibi bir özelliği bulunmaktadır, diğer tarafında ne olduğu ise belirsizdir.

Ancak Einstein’a göre evren simetrik olduğundan dolayı karadeliklerin diğer ucu hiçbir şekilde belirsiz olamaz ve çekilen madde bir şekilde evrenin başka bir köşesine ya da başka bir evrene püskürtülür. Ancak günümüzde bunun bir kanıtı bulunmamakta.

Bir karadelik yıldızı bile içine alabilecek güce sahiptir, günümüz modern teknolojisine rağmen pek fazla bilgi ve araştırma yapılamayan karadelikler yıllar sonra dünyayı da tehlikeye atabilirler.

Her geçen gün gelişen teknoloji kaynaklarının bile yetersiz kaldığı karadelikler hakkında belki önümüzdeki yıllarda veya yüzyıllar sonra araştırma imkanı sunabilecek teknolojiye sahip olabiliriz.

Uzay Bükülmesi

Kütlesi olan her cisim aslında uzayda bir bükülme yaratır. Özellikle devasa yıldızlar yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere uzayı ve gelen ışığı bükerler. Karadeliklerde aynen böyle uzayı bir yöne doğru bükerek bir başka evrene yol oluşturmuş ve maddeleri oraya püskürtüyor olabilir.

Şuan için bilinen şeyler gelecekte karadeliklerin bizleri tehlikeye sokabileceği, içine giren hiçbir şeyin tekrar dışarı çıkamadığı(şimdilik görülen), çekim ve yutma gücünün yüksek olduğu gibi genel bilgilerdir. Uluslararası uzay kaynakları her geçen gün büyüse de insanlık olarak karadelikler hakkında pek fazla bilgiye sahip değiliz, bu nedenle gelecekte bizi ne gibi olaylar bekler bilinmez…

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Drift Nedir?

Teleportasyon(Işınlanma) Nedir?