in

Kara enerji ve kara madde

Günümüz bilim adamları uzayda yolculuk kara delik ve zaman yolculuğunu incelerken Higgs Bozonu‘nu buldular. Bir sonraki soruları; “Bundan sonraki ne?” oldu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, çevresi 27 mil olan ve 10 milyar dolara mal olan bu alet, bir sonraki parçacık oluşumunu, neslini üretmek için yeterince büyüktür. Dolayısıyla HiggsBozon ı bazı açılardan eski fiziğin son gösterisi olarak tanımlayan bilim adamları olmuştur. Eski fizik derken quarkları ve elektronları anlatan “standart model” den bahsediyorlar tabi ki.

Tüm bu çalışmalar sonucunda yeni bir teori oluştu ve bilim adamları kara maddeye yöneldiler. İşte bizim makalemiz burada başlıyor.

Bilim insanları kara maddenin var olduğunu biliyor ve şöyle açıklıyorlar: “Kara madde görünmez, onu elimde tutsam göremezsiniz. Aslında kara madde parmaklarım arasından geçip, ayaklarımın altından yere geçip, ta Çin e kadar gider. Tüm o yolu Çin’ den geri döner, New York’a geri gelir ve gider ve gelir…”

Dolayısıyla kara madde yer çekimsel bir çekime sahiptir. Ama görünmezdir ve ne olduğuna dair çok az bir bilgi vardır. Bugün kara madde için baş aday “ sparticle ( süperpartner)” dir. Sparticle sicimin bir sonraki oktavıdır.( ses aralığı ) şimdi etrafınıza bakın. Etrafınızdaki her şeyin, sadece titreşen cisimlerin en düşük titreşimi, en düşük oktav olduğunu düşünürüz. Elbette sicim daha yüksek notalara ve oktavlarada sahiptir. Karanlık maddenin aslında sicimin yüksek titreşiminden başka bir şey olmayacağını düşünüyorlar bilim adamları. Yani evrenin yüzde 23 olan kara maddenin evrene katkısınınım sicimlerin yüksek oktavlarından oluşmakta olduğunu düşünmektedirler.

Standart modelin evrenin sadece % 4 ünü gösterdiği doğrulandı. Atomların nötronların protonların var olduğu evren bütünün sadece % 4 ünü temsil etmektedir. Yüzde 23 ü sicimin bir üst titreşimi olduğunu düşündükleri kara madde ve yüzde 73 ü de kara enerji olarak düşünülmektedir.

Kara enerji bir hiçin enerjisi vakumun enerjisi olarak da isimlendirilebilir. Dış uzayda iki obje arasında galaksileri birbirinden ayrı tutan, kara enerjiden başka bir şey değildir.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En komik 10 Whatsapp konuşması

Paralel evrenler arasında geçiş mümkün müdür?