in

Kapı etkisi nedir?

Kapı eşiğinden geçtikten sonra hiç odaya neden girdiğinizi unuttuğunuz oldu mu? Eminim en az bir kez bu durumu yaşamışsınızdır. Aklınızda olan şeyi kapı eşiğinden geçer geçmez saniyeler içinde unutmanızın bilimsel bir sebebi var. Hatta buna kapı etkisi deniyor. Peki, nedir bu kapı etkisi?

Kapı etkisi, beynimizin mekansal değişikliğe uyum sağlaması ve düşünme sürecini yenilemesi için belli zamana ihtiyaç duyması sonucu meydana geliyor. Kapı eşiğinden geçtiğimizde alan değiştirdiğimiz için, hafızamız zihnimizdeki düşünceye bir engel oluşturuyor ve bu da unutmamıza sebep oluyor.

Bu olay, Indianapolis’teki Notre Dame Üniversitesi’nden Gabriel Radvansky, Sabine Krawietz ve Andrea Tamplin tarafından araştırıldı.

Yapılan araştırmada, sanal ortamda bir oda oluşturuldu. Deneklerden bu odadaki nesnelerin yerlerini değiştirmeleri istendi. Yeri değişen her nesne ekrandan kayboldu.

Daha sonra aynı deneklerden nesneleri başka bir sanal odaya taşımaları istenmiş ve sonrasında ikinci odanın ilk halini göstermişler. Deneklerin taşıdıkları nesneleri hangi oranda hatırladıklarını ölçmüşler.

Her iki durumda da taşınan nesne ekrandan kaybolduğu halde, denekler aynı odada taşıdıkları nesneleri kolaylıkla hatırlarken, başka odaya taşıdıklarını pek fazla hatırlayamamışlar.

Kapı Etkisi ve Beyin

Beynimizin bir şeye konsantre olduğu zaman, geri kalan düşünceleri geriye attığı düşünülüyor. Yani aynı zamanda tek bir bilgiyi işleyebiliyoruz.

Araştırmacılar, kapı etkisinin bir hayatta kalma mekanizmasının sonucu olarak ortaya çıkmış olabileceğini düşünüyorlar. Avcı toplayıcı olarak yaşadığımız dönemde farklı ortamlara girdiğimiz zaman daha tetikte olmamız gerekiyordu. Çünkü etraftaki tehdit çok fazlaydı. Bu sebeple, beynimiz yeni girilen çevreye daha çok odaklanıyordu.

Sonuç olarak, eğer siz de kapı etkisi yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bu bir yaşlılık veya dalgınlık belirtisi değil. Hatta oldukça normal bir durum…

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş macunu üstündeki küçük renkli karaler neyi ifade ediyor

Beyaz renkli yumurta mı yoksa sarı renkli yumurta mı?