in

Kafes dövüşü nedir?

Kafes dövüşü aslında iki tane sporcunun bir kafesin iç kısamına profesyonel kurallara uymasının yanı sıra pek çok dövüş tekniğini kullanıp yapmış oldukları çok önemli bir müsabakadır. Bu müsabaka sonucunda; ya sporculardan biri nakavt olur, ya pes eder ya da sürenin bitimiyle tamamlandıysa puana bakılarak kazanan belli olur. Bir çok filmde de özellikle illegal yollardan yapılan kafes dövüşleri işlenmektedir. Bu yazıda kafes dövüşünün teknikleri ve detayları ile ilgili geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

KAFES DÖVÜŞÜ NASIL BAŞLADI?
Her dövüş dalı içerisinde yer alan sporcunun kendisine it branşını övmesi ile beraber UFC, hangi dövüşle ilgili branşın ötekisine üstünlük kuracak olduğunun görülmesi amacıyla bir kafes dövüşü müsabakası başlatmış oldu. Burda ise pek çok dövüş branşı üzerinden sporcu kozlarını paylaşmaya başlamış oldu. Fakat zaman içerisinde hiç bir tane dövüş dalının ötekisine üstünlük kurma konusunda tek bir başına yeterli bulunmadığı, bir kaç tane dövüş branşı konusunda bilgisi olan insanların daha basit bir şekilde maç kazanmış olduğu görüldü. Bu söz konusu gelişme ise MMA (Karma Dövüş Sanatları) olarak adlandırılırken böylelikle de kafes dövüşleri meydana çıkmış oldu.

KAFES DÖVÜŞÜNDE HANGİ BRANŞLAR VAR?
Güreş, judo, kickbox, thai box, taekwondo, karate, brazilian jiu jitsu vb. dövüş branşları vardır. Hangi dövüş branşında olursanız olun, yanına bir kaç dal daha ekleyip çok daha iyi bir kafes dövüşçüsü olabilirsiniz.

TEKNİKLER
Kafes dövüşü bir çok branşın karışımı olduğu için kafes dövüşüne özel bir yumruk tekniğinden bahsedilemez. Aynı şey tekme içinde geçerlidir. Bunun yerine;

Kickbox branşından Yumruk, Tekme
Thai Box branşından Dirsek,
Taekwondo branşından Tekme,
Yakın mesafe ve yer için Güreş
öğrenmelisiniz.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uranyum hakkında bilmedikleriniz

Beyin bilgisayar arayüzü nedir?