in

İstanbul ve Anadolu’da aynı fiyata alabileceğiniz evleri karşılaştırıp hayatı sorgulayacaksınız!

İstanbul ili içerisinde ikamet eden bir insan olarak ağlamaya başladım şu anda.

İstanbul ili içerisinde yaşam sürmek fazlasıyla zor. Bu kent insanın iliğinin yanı sıra kemiğini kurutmakta desek yanlış olmaz. Her bir taraf kalabalık bir durumda ve bu kalabalık içerisinde de yaşamda kalma mücadelesi veriyor olmak insanı çok fazla yoruyor.

İstanbul'da yaşamak çok zor. Bu şehir insanın iliğini kemiğini kurutuyor desek yeridir. Her yer kalabalık ve bu kalabalıkta da hayatta kalma mücadelesi vermek insanı fazlasıyla yoruyor.

İnsanlar söz konusu bu kargaşanın içinde bir ev sahibi olma konusunda isteği olsa da kolay bir şekilde olamamakta. Ev fiyatları başını almış gitmekte. 500.000 Türk Lirası tutarının altında insanca yaşayabilecek olduğun evlerin sayısı ise fazlasıyla az. Öteki illerle karşılaştırdığımız zaman arada da çok büyük bir fark mevcut.

İnsanlar bu kargaşanın içinde bir ev sahibi olmak istese de kolayca olamıyor. Ev fiyatları almış başını gidiyor. 500 bin TL'nin altında insanca yaşayabileceğin ev sayısı çok az. Diğer illerle karşılaştırdığımızda arada da büyük fark var.

Misal olarak İstanbul ilinde 200.000 Türk Lirası tutarındaki evleri arattığımız zaman Beyoğlu semtinde kot 1’de yer alan bu ev çıkmış oldu karşıma. Bunu alacak bir kişi çıkar mı bilmiyorum ancak fazla iyi bir vaziyette olmadığı da kesin. Ortalaması ise buna benzer zaten.

Mesela İstanbul'da 200 bin TL'lik evleri arattığımda Beyoğlu'nda kot 1'de bulunan bu ev çıktı karşıma. Bunu alan çıkar mı bilmem ama çok iyi durumda olmadığı kesin. Ortalama da bunun gibi zaten.

İstanbul Çekmeköy ilçesi içerisinde de buna benzer bir ev bulmuş oldum lakin odaları fazlasıyla ufak. Odalara yalnızca yatak koyabilmek mümkün. Ancak yine de üst görseldeki eve göre iyi desek yanlış olmaz. En çok alabilecek olduğunuz da bu evdir aslında.

İstanbul Çekmeköy'de de böyle bir ev buldum fakat odaları çok küçük. Odalara sadece yatak koyabilirsiniz. Yine de yukarıdaki eve göre iyi diyebiliriz. En fazla alabileceğiniz de bu evdir.
Avcılar ile birlikte Beylikdüzü ve de Silivri ilçesi gibi İstanbul illinin dışında sayılabilecek ilçeler deprem bölgesi olduğundan dolayı ev fiyatları az daha düşük tutulmakta. 🙂

Öteki illere baktığımız zaman da ağzımız açık kalıyor resmen. Trabzon ilinde yer alan bu ev 166 m² büyüklüğe sahip, 4 odası var ve de deniz manzaralı. İstanbul ili içerisinde bu şekilde bir ev en iyi oranla 1 milyon Türk Lirası tutarındadır. Öte yandan terası ile birlikte balkonu olduğu zaman da fiyat bayağı bir artmış oluyor İstanbul ilinde

Diğer illere baktığımda ağzım açık kaldı resmen. Trabzon'daki bu ev 166 m², 4 odalı ve deniz manzaralı. İstanbul'da böyle bir ev en iyi ihtimal 1 milyon TL'dir. Ayrıca terası, balkonu olunca da fiyat epey bi' artıyor İstanbul'da.
Karadeniz Bölgesine taşınma konusunda isteği olan var ise buyursun. 

Bu söz konusu ev de Ankara ilindeki Sincan ilçesinden. Aslında çok yeni gibi durmakta, içi yapılı bir durumda ve ufak değil. Sincan ilçesi ayrıca her tarafa uzak bir ilçe de değil. Kızılay ilçesine en çok 1 saatlik zaman diliminde ulaşmak olanaklı.

Bu ev de Ankara, Sincan'dan. Yeni gibi duruyor, içi yapılı ve küçük değil. Sincan da her yere uzak bir ilçe değil. Kızılay'a en fazla 1 saat içinde ulaşabiliyorsunuz.
Bu esnada Ankara ilinde Keçiören ilçesinin yan sıra Mamak ilçesi ile birlikte Sincan ilçesi gibi bölgeler üzerinde rahatlıkla bu fiyatlara ev bulmanız olanaklı.

Öteki iller içerisinde belki çok istediğiniz gibi ev bulamamanız olasılıkta ancak Ankara ilinde 200.000 Türk Lirası tutarına çok fazla sayıda ev mevcut. Bu söz konusu evin 4 odası var ve de teraslı.. İnanmak ne kadar zor değil mi? İstanbul ilinde yaşamakta olanlar ise şu anda dizlerini dövmekte.

Diğer illerde belki pek istediğiniz gibi ev bulamayabilirsiniz ama Ankara'da 200 bin TL'ye çok sayıda ev var. Bu ev 4 odalı ve teraslı... İnanabiliyor musunuz? İstanbul'da yaşayanlar dizlerini dövüyor.

Şimdi ise Bursa iline bir gidelim. Ben zaten burda yer alan evlerin fazla pahalı olmadığını işitmiştim. Bu ev içerisinde de yaşanması mümkün. Çok harika ve de geniş.

Şimdi Bursa'ya gidelim. Ben zaten buradaki evlerin çok pahalı olmadığını duymuştum. Bu evde de yaşanabilir. Gayet güzel ve geniş.

Yazlık yerlerde ev alabilmenin zorluğunu herkes biliyordur ancak Antalya ili içerisinde 200.000 Türk Lirası tutarına bu ev mevcut bir durumda. Bu fiyat ile bu büyüklüğe sahip ve de içi yapılı durumda bulunan bir evi İstanbul ili içerisinde asla bulamazsın…

Yazlık yerde ev almanın zorluğunu herkes bilir ama Antalya'da 200 bin TL'ye bu ev mevcut. Bu fiyata bu büyüklükte ve içi yapılı olan bir evi asla ve asla İstanbul'da bulamazsın...

İzmir ili içerisinde ev fiyatları öteki illere bakıldığında biraz daha yüksek olsa bile yine düşük fiyatlar ile ev bulabilmek olanaklı. Sıfır yapılan bir evi 200.000 Türk Lirası tutarındaki bir ücretle almak çok büyük bir şans bu devir içerisinde. Hem de İzmir ili gibi bir yer içerisinde.

İzmir'de ev fiyatları diğer illere göre yüksek olsa da yine düşük fiyatlara ev bulabiliyorsunuz. Sıfır bir evi 200 bin TL'ye almak büyük şans bu devirde. Hem de İzmir gibi bir yerde.

Kısaca anlatmak gerekir ise asgari ücretin her bir tarafta aynı olduğu ülke içerisinde şartlar hiç bir şekilde eşit durumda değil.. İstanbul ilinden ev alma konusunda isteği olan biri en azından 500.000 ila 600.000 Türk Lirası tutarını gözden çıkartmak mecburiyetinde. Bu rakam da öyle kolay bir şekilde ödeme yapılabilecek bir para değil.

Uzun lafın kısası asgari ücretin her yerde aynı olduğu ülkede şartlar hiç eşit değil... İstanbul'dan ev almak isteyen biri en az 500-600 bin TL'yi gözden çıkarmak zorunda. Bu da kolayca ödenebilecek bir para değil.
Ankara ilinde yaşamını sürdüren asgari ücretle çalışan bir insan çok kolay bir şekilde ev sahibi olabilmekteyken İstanbul ilinde yaşamını sürdüren bir insan en az on beş ila yirmi sene boyunca ev kredisi ödemek mecburiyetinde kalmakta. Ömrü yalnızca bir ev sahibi olma amacıyla çalışmakla geçmiş oluyor resmen.. Bu durum fazlasıyla da korkunç.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlemenizin ardından aklınızdan asla çıkmayacak 5 film

Ufkunuzu genişletecek 10 önemli olay