in

İstanbul boğazının rengi neden turkuaz renge dönüyor?

İstanbul ili içerisinde yaşamınızı sürdürüyor veya son birkaç gün içinde İstanbul iline giderek boğazı görmüşseniz eğer, normalin çok daha dışında bir farklılık bulunduğunu kesinlikle fark etmiş olmalısınızdır.

İstanbul’da yaşıyor, yahut son birkaç gün içinde İstanbul’a gittiyseniz ve boğazı gördüyseniz eğer, normalin dışında bir farklılık olduğunu fark etmişsinizdir.
Fark etmenizin gerekli olduğu durum ise şöyle: İstanbul’un boğazı şu dönemlerde turkuaz renge bürünmüş bir durumda.

Çok harika bir görsel şölen oluşturmakta bulunan İstanbul Boğazı’nın renginin, mavi renkten turkuaz renge dönüş yapmasının tabiiki de makul ve çok anlaşılır nedenleri bulunuyor.

Muhteşem bir görsel şölen oluşturan İstanbul Boğazı’nın renginin, maviden turkuaza dönmesinin elbette makul ve anlaşılır sebepleri var.
Büyük bir olasılıkla çoğunuzun akıllarına, son dönemler içerisinde tekrardan gündemimize girmiş bulunan Büyük İstanbul Depremi gelmeye başlamış olabilir.

Arka arkaya Bingöl, Elazığ ve Manisa depremlerinin ardından ister istemez her birimizin akıllarına söz konusu bu ihtimal gelmeye başlıyor

Üst üste Manisa’da ve İzmir’de meydana gelen depremlerden sonra ister istemez her birimizin aklına bu ihtimal geliyor haliyle.
Lakin, söz konusu bu renk değişiminin muhtemel depremle kesinlikle hiçbir alakası da bulunmuyor.(Aklımıza gelmişken şunu da ilave etmemizde yarar var, Büyük İstanbul Depremi şeklinde bir şey ciddi olarak var ve aslında hafife alamayacak kadar yakın bir ihtimaldir)

Bu gerçekleşmiş olan renk değişimiyle ilgili olarak en açıklayıcı durumdaki özel bilgi de NASA aracılığıyla yapılmış durumda.

Bu renk değişimi ile alakalı en açıklayıcı bilgi de NASA tarafından geçtiğimiz günlerde yapıldı.
NASA’nın uzay  boşluğunda yer alan uydularından elde etmiş olduğu verileri yorumlayıp yapmış olduğu özel bir açıklamaya bakılırsa bu renk değişiminin asıl nedeni, boğazda yaşamını sürdürmekte olan planktonlar.

Plankton, aslında hayatının tümü su içinde geçmiş olan canlılara verilen bir isimdir ve tam olarak Yunancadan gelmektedir..

Plankton, yaşamının tümü su içinde geçen canlılara verilen addır ve Yunancadan gelir..
Fazlasıyla geniş bir kapsam içerisinde, deniz ortamında yaşamını sürdüren balıkların yanı sıra kabuklu hayvanları da kapsamakta bulunsa dahi, amaçsız bir şekilde dolaşmakta olan ve sadece dalga ve akıntılarla sürüklenip yer değiştirmekte bulunan deniz canlıları şeklinde de kabul edilmektedir.

Fazlasıyla ufak boyutlarda bulunan bu planktonlar, deniz içerisinde yaşamını sürdüren canlıların en önemli besin kaynaklarından da bir tanesidir.

Öte yandan planktonlar, Dünya üzerinde yer alan oksijen fabrikası dense yanlış olmayacaktır.

Normal koşullar içerisinde yalnızca mikroskobik ortamlarda görülebilmekte olan planktonların boyutları çıplak gözle görülemeyecek kadar ufak bir durumdadır.

Normal şartlarda sadece mikroskobik ortamlarda görülebilen planktonların boyutu gözle görülemeyecek kadar küçüktür.
Bu söz konusu canlıların görülebilir bir duruma gelmesi amacıyla tek bir tane istisnai durum mevcut haldedir.

O ise kesinlikle planktonların üreme ile alakalı özel dönemleridir.

O da planktonların üreme dönemleridir.
Üreme dönemleri içerisinde milyarlarca sayıdaki plankton suların belirli  bölgeleri üzerinde bir araya gelmiş olurlar ve sadece bu zamanlar içerisinde görülebilir bir durumda bulunurlar. O kadar ki, havadan bakıldığı zaman suyun renk değiştirmiş olduğu bile görülebilir.

İşte İstanbul Boğazı üzerindeki harika manzaranın meydana gelmesindeki neden de aslında budur.

İşte İstanbul Boğazındaki muhteşem manzaranın oluşmasındaki sebep de budur.
Milyarlarca sayıda bulunan planktonun, üreme maksadıyla bir araya gelmiş olması.

Ne kadar şanslı bir durumdayız ki, planktonlar üremek amacıyla İstanbul Boğazı’nda yer alan derin sularını seçmiş durumdalar ve bu çok mükemmel manzarayı da bizlere sunmuş bir haldeler..

Ne şanslıyız ki, planktonlar üremek için İstanbul Boğazı’nın derin sularını seçmişler ve bu harikulade manzarayı bizlere sunmuşlar…

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çapraz link değişimi nedir?

Bunları sadece çikolata bağımlıları anlayabilir