in

İSLAM DA TATİLİN ÖNEMİ NEDİR ?

Kişi yaratılışı itibari ile buna terim anlamıyla Fıtrat denir.Bu anlam çerçevesi içerisinde yaşar ve ömrünü tamamladıktan sonra çeşitli sebepler vesilesi ile vefat eder.İnsan bu hayatı çerçevesinde hayatın zorluklarından etkilenerek yorulur ve elbette dinlenmeye ihtiyaç duyar.Tatil hakkında farklı yorumlar görmekte ve duymaktayız.Bu sebeple tatil konusuna İslam çerçevesinden de bakmak oldukça önemlidir.

Tatil Yapmanın İslam dininde önemi nedir ?

Bu soru sıkça kafaları kurcalar.İslam insan yararına  Ahlak ve israf olmaması şartıyla, başkalarına zarar vermeden asıl amaç olan ibadetin aksatılmadığı bir tatil çeşidine kesinlikle olumlu bakar.Her insanın dinlenmeye, kendini yenilemeye, hayat enerjinisi depolamaya ihtiyacı vardır.

Bu noktada en önemli faktör zaman israfını önlemek.Örneğin koca bir yılı tatil ile ibadetsiz geçirmek, kişinin sadece dünya çerçevesinde hayatını sürdürmesine İslam olumlu bakmaz.

Çünkü insanın hangi şartlar da olursa olsun ilk önceliği ibadet olmalıdır.İbadetin amaçlarından ve önceliklerinden en önemlisi de kişinin israf yapmaması ve israftan kaçınmasıdır.İsrafın her türlüsü zaman israfı, para israfı kısaca maddi ve manevi anlamda her türlü israf diyebiliriz.Bunlara İslam kesinlikle karşıdır.Ancak bu karşılık kişiyi dinden atacak veya uzaklaştıracak seviye de değildir.Sadece yapılması gereken ve uygunu budur şeklinde seçenek sunar.Çünkü insana Kuran-ı Kerimde dinde zorlama yoktur ve isteyen kişi iman eder isteyen kişi inkar eder ayetleri bulunmaktadır.

İsraftan uzak, ibadetleri terketmeden, kişi hak ve özgürlüklerine zarar vermeden her Müslüman insanın tatil yapma hakkına İslam olumlu bakar.İslam kişinin dinlenip, helal sınırlar içinde tatilini yapmasına karşı değildir.

Tatilin çok çeşidir vardır.Kimisine göre tatil evinde geçirdiği dinlenme kimisine göre gezmek kimisine göre ise otelde güzel bir tatil yapmaktır.Bunların tümünde belirttiğimiz gibi israf ve ibadet konularına dikkat edildiği sürece İslam tatil konusuna olumlu bakar.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlıklı yaşamanın 5 altın kuralı

Bu pişmanlıklarını hayatları boyunca unutamayacaklar