in

Iran Maiden hakkında bilmedikleriniz

Efsanevi İngiliz heavy metal grubu Iron Maiden’dan bahsetmek istiyorum. Liseye giderken tanıştım kendileriyle. Melodik gitar soloları, sıradışı bas sound’u, işlediği tarihi temalar, maskotu Eddie beni bir anda bağlamıştı gruba. Karşılaştığım İngilizce kelimelerin anlamlarını hemen öğrenme gibi bir hastalığım vardır. Iron Maiden ise “Demir Bakire” olarak çevriliyordu. Yıllar sonra öğrenecektim ortaçağda kullanılan bir işkence aletine verilen isim olduğunu. Eksik ve yanlışları düzeltmek güzel şey.

Şimdilerde bakıyorum da artık böyle gruplar yok. Her alanda yaşanan piyasalaşma, müzikte de kendini gösteriyor. Aşklar gibi müzik de yalama oldu. “Alternatif” denen zımbırtı şey kuşattı her yeri. “Pop” ile sulandırılmış, “elektronik” ile ayar verilmiş özenti bebelerin gürültüsü. İçinde iyi işler yapanlar var ama çoğu işe yaramaz. Özenti bebe demişken aklıma “Rock’n Coke” denen festival geldi. “Rock” geçmişine ihanet değil mi bu? Derhal “Pop’n Coke” diye değiştirilsin de John Lennon’ın kemikleri sızlamasın. Ayrıca bu festivale katılan baba gruplara da “etmeyin eylemeyin, sizin ne işiniz var orda be” diyorum. O masum, el değmemiş “heavy metal” bekaretini kaybetmiş durumda. Ama “Demir Bakire” arşivlerde bizim için yaşayacak.

Demir Bakire’nin şarkılarıyla İngilizcemi ilerlettim, tarihi bilgiler öğrendim, genel kültür edindim (okuldaki gereksiz birçok dersten daha faydalıydı), coştum, duygulandım. Dalgalandım da duruldum. Birçok grup dinledim de (sevdim de) onlara ayrı vuruldum. İlerlemiş yaşlarına rağmen halen daha sahnedeler kendileri. Rock sevip de dinlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir. Özellikle özenti bebelere sesleniyorum: Dinlediğiniz zımbırtıları bırakın da hala nefes alabiliyorken gelin hidayete erin.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ID Kart teknolojisi nedir?

Hatay iline gitmeniz için 5 sebep