in

İnternetten alışveriş yaparken bunlara dikkat etmek gerekli

Sayısız ürün çeşidi ve normal piyasanın aksine sanaldan alınan ürünün fiyat uygunluğu elbette ki bizleri cezp ediyor. Öyle ki ben kısa zaman sonra neredeyse herkesin mağazalara gitmek yerine, her ihtiyacını internetten karşılayacağını düşünenlerdenim. Tabi ki ne olursa olsun her zaman bakmak ve dokunmanın hiçbir şeyin yerini tutamayacağını düşünenler hariç, onlar her zaman mağaza kapılarını aşındıracaklar… Konumuza dönecek olursak, bakalım İnternetten Alış Veriş Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz gerekiyormuş…

Sanal Ortamda Alışveriş Yaparken, sitenin güvenlik sertifikalarının olup olmadığını mutlaka bilmemiz gerekir (bunlar uluslar arası güvenlik sertifikalarıdır). Eğer böyle bir sertifikası/ları var ise alış veriş yaparken( Türkiye’de faaliyet gösteren bir site ya da uluslar arası hizmet veren bir site olabilir), size sunulan sözleşmeyi (ürünü almadan önce) incelemenizde fayda vardır. Diyelim ki kendi bilgisayarınızdan değil de bir başka bilgisayardan alış veriş yapmak zorunda kaldınız, o halde oldukça dikkatli olmalısınız. Özellikle internetin toplu kullanıldı yerlerde ( internet Cafe vb…).

Şimdi herkesin internetten alış veriş yaparken karşılaşabileceği bir durumu tecrübe edilmiş bir olaydan yola çıkarak anlatacak ve mağdur olmamak için ne yapmanız gerektiğinin altını çizeceğiz. Evet, çoğumuzun hiç aklına dahi gelmeyecek bir dolandırıcılık bu…
Tüketiciler, kesinlikle alış veriş yaptıkları sitenin, büyük ya da herkes tarafından biliniyor olmasına aldanıp da tedbirsiz davranmamalıdır. Şöyle ki oldukça bilinen alış veriş sitesi İ5 işlemci bir bilgisayarı sayfasında uygun bir fiyata satışa sunup, ürün satılınca (bilgisayar) karşı tarafa eski model bir bilgisayar yollayabiliyorlar.

Siteye geri dönüş yapıp İ5 işlemci bilgisayarın yerine, yerine eski model (normalde, ödediğiniz tutardan daha düşük bir fiyat değerinde olan ürün) bir bilgisayarın geldiğini söylediğinizde ise satışa sundukları bilgisayarın size yolladıkları bilgisayar olduğunu, sizin bu ürünün tüm özellikleri ve fiyatını görüp kabul ederek kendinizin sipariş verdiğini söylüyorlar.

Siteyi açıp baktığınızda gerçekten de İ5 işlemci bilgisayar yerine satışta size gönderilen eski bilgisayarı görüyorsunuz. Evet, bu durumda elbette ki tüketici haklarına bir şikâyette bulunma hakkınız varken, elinizde haklı olduğunuzu ispatlayacak bir delil olmayınca durum zorlaşıyor. Bu tür durumlar için her zaman yapacağınız tek şey; Aldığınız/ Alacağınız Ürünün Ekran Görüntüsünü Çekmek… Böylece bir tüketici olarak İnternetten Alış Veriş Yaparken en azından bu gibi tatsız durumlarda, kandırıldığınızı ve haklı olduğunuzu ispatlayacak bir deliliniz olmuş olur.

Başkasının Bilgisayarından Yapacağım Alış Veriş Bana Nasıl Zarar Verir?
Şöyle ki size ait olmayan bir bilgisayarda virüs diye tabir edilen programlar olması durumunda kredi kartı bilgileriniz kopyalanıp, usulsüz şekilde kullanılabilir. Bu gibi mağduriyetler yaşamak istemiyorsanız, İnternetten Alış Veriş Yaptığınız bilgisayara dikkat etmeniz önemlidir.

Güvenliliği Nasıl Sağlarım?
En doğrusu başkasının bilgisayarından hiç alış veriş yapmamaktır. Eğer ki yapmak mecburiyetinde kalındıysa da o bilgisayarın güvenilirliğinden emin olunması gerekir. Yani virüs programının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aslında şahsınıza ait bilgisayarda da virüs programı yoksa yine aynı tehlike söz konusudur. Bununla birlikte sisteme gerekli kart bilgileri girilirken sanal klavye kullanılmasının da riski azalttığı kimi uzmanlar tarafından beyan edilmektedir.

Yine alış veriş yaparken kartınızda, 3D güvenlik sistemleri diye tabir edilen ve bankalar arası kart merkezlerinin (mastır kartın- vize kartın) uyguladığı bu 3D güvenlik sistemini kullanarak alış veriş yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Zira bu sistemi kullandığınız da, sizin ve site için bir güvenlik sağlayıp riskleri en aza indirmiş olursunuz.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet tarayıcılarındaki yüklü eklentiler nasıl bulunur?

Android işletim sisteminde reklam nasıl engellenir?