in

İnternet üzerinden alışveriş yapmak güvenilir mi?

Teknolojiyle beraber internet olanaklarının da gelişme göstermesinden dolayı pek çok şey artık online bir şekilde yapılabilir hale geldi. Bunlar arasından biri de hiç şüphesiz ki alışveriş.

Peki internetten alışveriş ne kadar güvenilir?

Genç vatandaşlar ve teknoloji konusunda biraz daha cesur olanlar internetten alışverişe biraz daha fazla güveniyor. Ancak büyüklerimizde güvenmemekte biraz olsun haklı. Her alanda olduğu gibi internet ortamıda dolandırıcı ve kötü niyetli insan kaynıyor.

Peki bu durumda bizler neler yapmalıyız? İnternetten alışveriş hangi durumlarda güvenilir?

Öncelikle alışveriş yapacağımız site hakkında yorumları mutlaka okumalıyız. Müşteri ile iletişimleri, bir sıkıntı çıktığı zaman takındıkları tavır çok önemli. Hepsiburada, N11.com, Kitapyurdu, Trendyol gibi bilindik firmalar bu konuda altyapısı sağlam markalar. Ancak onlar da zaman zaman sıkıntı çıkarıp müşteriye dert olabilmekte.

İnternetten alışveriş hangi durumlarda güvenilir?

Dolandırmanında birçok yolu var. Kredi Kartı bilgilerini çalan firmalar da olabilir siparişi alıp asla göndermeyenlerde. Birinci durum için sitenin SSL sertifikasına mutlaka dikkat etmeliyiz.SSL sertfikasının olup olmadığı sitenin sol üst kısmında yer alan yeşil bölgeden anlaşılabilir. Genel olarak bankalar, alışveriş siteleri ve para ile işlem yapan birçok site bu SSL sertifikasını almak zorundadır. Olmayan siteler ise güvensiz denilemez. Sadece alışveriş gibi para gerektiren işlemler yapılmamalıdır.

Aynı zamanda kredi ve banka kartı ile alışveriş yapacağımız zaman bankanın sağladığı 3D ile güvenli ödemeyi mutlaka kullanmalıyız. Bu işlem sayesinde sadece sizin izin verdiğiniz miktar kartınızdan çekilecektir. Kartınız kopyalansa bile sizden izinsiz alışveriş yapılamayacaktır.

Kandırılmamanın yolları artırılabilir ancak dikkat edilmesi gereken bir hususta alışveriş esnasında internet ile muhattap olmaktır. İleride bir sıkıntı çıktığı zaman muhattabınız muhtemelen internet olacaktır. Çoğu firmanın müşteri hizmetleri ise sorun çıkaran hatlardan farksızdır. Özellikle teknolojik ürünlerde bozulma ve değişim konusunda sıkıntılar çıkmaktadır. Bu tür alışverişlerde kararı vermek tabiki müşteriye kalmıştır.

Diğer bir sorun olan sipariş verdiğiniz ürünün hiçbir zaman gelmemesi mevzusu içinse önerimiz asla ne olduğu belli olmayan internet sitelerinden alışveriş yapmamanızdır. Kısaca bilindik markaları kullanmakta fayda var. Bunlardan bazılarını aşağıda sizin için listeledik.

Hepsiburada

N11

Trendyol

Teknosa

Flo

Kitapyurdu

İdefix

Ayakkabı Dünyası

Gittigidiyor

Vatan

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mısır Piramitleriyle ilgili bilinmeyenler

Niçin hayvanları öldürüyorlar?