in

İnternet tarayıcılarındaki yüklü eklentiler nasıl bulunur?

İnternet tarayıcılarında eklenti, tarayıcıya ek bir özellik yükler. Bu özellik size görünmese de arka plandan çalışmaya devam eder. Bu tür eklentileri kendi tarayıcınızın resmi sitesinden indirmeniz önerilir. Gerçekten işe yaradığını düşündüğünüz eklentileri kullanmanızda bir sakınca yoktur. Tarayıcılara kullanıcı bilmeden yüklenen eklentiler, zararlı yazılım içerebilir. Bu zararlı yazılımlar tarayıcı üzerinde kullandığınız şifrelere kadar sizi gözetler. Tarayıcılara yüklü olan eklentileri kısa yolda bulabilmek için “Browser Addons View” isimli programı bilgisayarınıza yükleyin. Bu programı yükledikten sonra yüklü olan tüm eklentileri görebilirsiniz. Üstelik sadece bir tarayıcı da değil tüm tarayıcılarda yüklü olan eklentileri görür. Programı çalıştırdıktan sonra program yüklü olan eklentinin yüklenme tarihine kadar bilgisini çıkartır.

Yüklü olan eklentiyi bulduktan sonra o eklenti ile ilgili tüm detayları görmek isterseniz eklentiye tıkladıktan sonra yukarıdaki butonlardan “Properties” yazanına tıklayın. Ardından seçtiğiniz eklentinin tüm detaylarına ulaşın.

Zararlı Eklentiler Nereden Gelir?

Cihazda istenmeyen ve zarar verici eklentiler, kullanıcı farkında olmadan tarayıcıya yüklenir. İnternet üzerinde dolaşırken güvenli olmayan siteye giriş yapınca veya güvenli olmayan ve kaynağı bilinmeyen bir programı indirdiğinizde program yüklenirken hızlıca el alışkanlığından dolayı geçersiniz. El alışkanlığınızdan dolayı hızlıca geçerken bir pencerede eklenti yükleme sorusu olduğu fark edemezsiniz. Kendi ellerinizle yüklediğiniz eklentiyi zaman geçince nereden yüklendiğini araştırırsınız. Yüklenen eklenti bir bot veya virüs olabilir. Eklenti olarak sayfa yenileme botu bile görülmüştür. Gerekli ayarları yapıp, kaç saniyede bir sayfanın yenileneceğine bile karar verebilirsiniz. Ama bu tüm eklentiler için geçerli değil. Virüs gibi tarayıcınıza bulaşan kötü niyetli eklentiler başka kullanıcıların çıkarları için çalışmakta olabilir. Eğer tarayıcınız çok yavaşladıysa tarayıcınızı sıfırlamayı deneyin. Tarayıcı sıfırlandıktan sonra eklentiler dahil tüm ön bellek silinir, tekrar yüklenir.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sade Makyaj Nasıl Yapılır?

İnternetten alışveriş yaparken bunlara dikkat etmek gerekli