in

İlaçlama konusunda kriterler nasıl olmalı?

Böcek ilaçlama yapacak olan firmalar bakanlık iznine tabi olmanın yanı sıra konusunda eğitim almış sertifika sahibi profesyonel ekiplere de sahip olmalıdır. İnsan ve çevre sağlığını asla riske atmamalı ilaçlama uygulamalarını ziraat mühendislerinin kontrolünde yapmalıdır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylı ilaçları kullanarak, kesin ve kalıcı sonuçlarla hizmet vermelidir. İlaçlama esnasında son teknolojik gelişmeleri yakinen takip etmeli sürekli yenilenen üstün donanımlı ekipmanlara sahip olmalı ve kaliteli hizmeti en uygun fiyatlarla vermeye özen göstermelidir.

Haşerelerin türü ve üreme şekillerine uygun olarak insektisit seçimi yapmalıdır. Örneğin pire ilaçlama yapar iken ilaç seçimini yapar iken bu haşerenin üreme şekli sıklığı ve yapısını mutlaka dikkate almalıdır.

Günümüzde en fazla yapılan hataların başında hatalı ilaç seçimi gelmektedir. Her haşereye karşı aynı ilacı kullanarak çözüm alınacağı sanılmakta, bu durum ise haşereler üzerinde ilaca karşı bağışıklık gücünü artırmakta olup, maalesef bu şekilde çözüme ulaşmak imkânsızdır.

Günümüzde korsan firma sayısının fazlalığı ve bu firmaların kulanmış oldukları ilaçların genellikle tarım ilacı olması insan sağlığı açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Ayrıca tarım ilaçları kalıntı bırakmaktadır bu durum ise var olan riski daha da büyütmekte ilaçların vermiş olduğu zararların etkisi çok daha uzun zaman devam etmektedir.

Bu yüzden ilaçlama yaptıracak olduğunuz firmanın sizin için yeterli kriterlere sahip olup olmadığı iyi araştırmalı haşerelerden kurtulmak ister iken daha elim sorunlarla karşılaşma riskini göze almamalısınız.

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta arkadaş ekleme engeli nasıl kaldırılır?

Erkekler niye maç seyreder?