in

ID Kart teknolojisi nedir?

Tüm dünyada devletler güvenliklerini artırmak için yeni teknolojileri değerlendirmektedir. Fakat bunlardan biyometrinin, şu ana kadarki uygulamalardan daha iyi olduğu anlaşılmıştır. Londra da 9/11 den sonra biyometri uygulaması üzerine yapılan konferanslar tıklım tıklım dolmaya başladı ve bununla birlikte İngiltere biyometrik tabanlı ID kart uygulamasını önermiştir.
Biyometri teknolojisi bu kadar tercih edilmesine rağmen hala eksiklikler olduğu görülmektedir. Birçok endüstri oyuncusu insan hakları konusunda endişelenmektedir. Fakat en büyük endişeleri uygulamadaki sorunlar.Teknoloji ne kadar güncellense bile uygulamadaki sorunlarda o kadar büyük olacaktır. Bu teknolojiyi bütün devletler tercih etse bile,nasıl milyonlarca insanın parmak izini,iris taramasını ve yüz hatlarını yüksek teknolojili ID kartlarına yükleyebilirsiniz? Ve bunu milyonlarca insana gönüllü ve gönülsüz bir şekilde uygulamak,insan hakları konusunda endişe yaratacaktır. Ayrıca bu bilgileri büyük bir veri tabanına depolama ve sadece yasal kullanıcıların girebileceği bir sisteme ihtiyaç duyulacaktır. Bu rahatsız edici duyguyla birlikte devletler kendinden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı işler kötü gitse bile, başarısız devlet programı olma suçunu üstlenmek zorunda kalacaklardır.
Biyometri endüstrisi konusunda tam emin olmadan bu uygulamaya geçilmemelidir. Biyometri teknolojisinin gelişimi devletin ayırdığı kaynağa bağlı olup,bakanlıklar yüksek teknolojili ID kartlarla ilgili projeler uygulamaya geçince ciddi paralar ayırmayı hedefliyor.
Şu anda hala bu proje için çok erken ve cevaplanması gereken sorular var. Ne tarz organizasyonlar bu teknolojiyi kullanacak? Bu teknolojiyi ne için kullanabiliriz? Gelecekte bu teknolojiyi para kazanmaktan tutunda,havaalanlarında hızlı kolay geçişe kadar geniş bir alanda kullanabileceğimiz söylendi.Yada ’gelişen global, teknolojik komplike dünyada endüstrileşmiş uluslar arasında biyometrik kartlar üreterek büyük bir rol oynayıp öncü bir dünya devleti olma şansı tanıyacaktır’ denildi. Fakat bu konuda hala şüpheler mevcuttur.

Avatar

Tarafından Desi Metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ucuz kitap alma yolları

Iran Maiden hakkında bilmedikleriniz